İstanbul bir metropol şehridir. Genel itibariyle kalabalık ve gürültülü olan İstanbul, herkesin tatil için kaçamak yapmak isteyip çıktığı bir şehir olma özelliğine de sahiptir. Bu nedenle  araştırmalar tatil merkezleri İstanbul’a yakın yerlere doğru kaymaktadır. İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında Mudanya, Kandıra, Karasu, Kocaali, İğneada, Trilye, Gölyazı, Cumalıkızık, Misi Köyü, Yalova, Bolu, Şarköy, Gönen, Akçakoca, Erikli Yaylası gibi pek çok farklı alan vardır. Bu bölgelere uçakla gitmek yerine otobüs bileti alarak gitmek mümkündür. uçağa binmekten korkan ya da bütçesi elverişli olmayan herkes  bu yakın bölgelere otobüs bileti alarak gidilebilir. Birbirinden ucuz otel seçenekleri sayesinde buralarda konaklama yapmak da keyifli olacaktır. Otel rezervasyonu yapıldıktan sonra derhal otobüsle ya da araç kiralayarak gidilebilir. Ancak daha uzak yerlere gitmek isteyenler elbette öncelikle uçak bileti bakmalıdır.

 1. Mudanya

İstanbul’dan yapılan feribot seferleri ile Mudanya’ya maksimum 2 saatte varış mümkündür. Sık sık erişim olanağı olan bir bölgedir. Üstelik trafik çilesi çekilmeden gidilebilir. Ahşap evleriyle dikkat çeken, sahilleriyle ve muhteşem eşsiz manzaralarıyla dikkat çeken Mudanya, yaz aylarında daha dikkat çekici hale gelmektedir. Meşhur lezzetleriyle de dikkat çeken Mudanya ile İstanbul arası yalnızca 165 km’dir.

 1. Kandıra

Kocaeli sınırları içerisinde yer alan Kandıra, tam anlamıyla bir yaz tatili arayanlar için ideal seçenektir. İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında her zaman en başta gelen Kandıra, kamp tutkunlarının da hedeflerine hizmet etmektedir. Ücretsiz kamp yapılabilecek pek çok noktası mevcuttur. Plajları tatil ve deniz tutkunları tarafından sık sık tercih ediliyor.

 1. Karasu Acarlar Longozu

Sakarya ilinde yer alan Karasu da İstanbul’a yakın yerler arasında yer alıyor. Özellikle de bölgede konumlanan Acarlar Longozu kolaylıkla gidilebilecek bir alandır. Doğal güzellikleriyle, sonbahar ve kış aylarında muhteşem renk şölenleriyle misafirlerini ağırlar. Tam anlamıyla bir renk cümbüşüne olanak sunan Karasu Acarlar Longozu İstanbul’a yalnızca 190 km mesafe uzaklıktadır.

 1. İğneada

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle dikkat çeken İğneada, İstanbul’a 200 km mesafe uzaklıkta yer alır. Avcılar köyünde yer alan şelalesiyle de yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken merkezi yakınlıkta harika alanlardan birisidir.

 1. Trilye

Hafta sonu tatilleri ve gezileri için oldukça popüler olan Trilye, Bursa’da bulunmaktadır. Listelerin en başında gelen Trilye, Rum evleriyle ve tarihi sokaklarıyla dikkat çekiyor. Kültür ve tarih ağırlıklı  bir tur düşünenler için İstanbul’a yakın mesafede bulunuyor. Hafta sonları hemen gidilebilecek imkânı bulunan Trilye, samimi insanlarıyla da dikkat çekmektedir. Şehrin stresinden uzak durmak isteyen ve hoş bir hafta sonu kaçamağı geçirmek isteyen herkes için Trilye ideal bir seçenektir.

 1. Gölyazı Köyü

Tarihi geçmişi Roma dönemine kadar uzanmakta olan Gölyazı köyü, bir köyden çok daha fazlasıdır. Antik kentiyle ve güzel manzaralarıyla dikkat çeker.

 1. Gökçetepe

Edirne sınırları içerisinde yer alan Gökçetepe, Keşan ilçesine bağlıdır. Kamp tutkunları için ev sahipliği yapmaya hızla devam eden Gökçetepe, yaz aylarında oldukça kalabalıktır. İstanbul’a yakın mesafede ziyaret edilebilecek bölgelerden bir tanesidir.

 1. Yalova

Feribot seferleriyle ya da otobüsle kısa sürede İstanbul’dan geçiş yapılabilen Yalova, 95 km uzaklıkta yer alır. Özellikle de kaplıca gibi bir tatil planı düşünenler için Yalova çok doğru bir adres olacaktır. Termal otelleriyle ve kaplıca sayılarıyla bir hayli dikkat çeken Yalova’ya özel araçla dahi varılabilir.

 1. Misi Köyü

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Misi Köyü, günlük gezi yapmak isteyenler için harika bir tercihtir. Renkli ve ahşap evleriyle dikkat çeken, eşsiz manzaralara ve doğal güzelliklere sahip olan Misi köyü, her kenarda sizi dereyle karşılar.

 1. Abant Gölü Tabiat Parkı

İstanbul’a yalnızca 260 km uzaklıkta yer alan Abant gölü tabiat parkı, eşsiz ve doğal bir güzelliğe sahiptir. Hafta sonları erkenden gidilebilecek olan bu tabiat parkında at binmeleri yapılabilir, doğa yürüyüşlerine katılınabilir. Konaklama tesislerine de sahip olan Abant gölü tabiat parkı 3 saatte gidilebilir.

 1. Yedigöller

Milli park olarak kabul edilen Yedigöller, eşsiz bir doğal bitki örtüsüne sahiptir. İstanbul’a fazla uzak olmayan tatil yerleri arasında bulunan Yedigöller muhteşem doğa manzaraları ile dikkat çeker. Harika doğa manzarasıyla iç içe zaman geçirmek ve harika bungalov evlerde kalmak isteyenler için ideal bir tercihtir.

 1. Gönen

Kış zamanlarında termal sularının sıcaklığına kendisini bırakmak isteyenler için Gönen oldukça ideal bir tercihtir. Kaplıcaların çok sayıda hastalığa faydası olduğu bilinmektedir. Gönen de İstanbul’a 300 km uzaklıkta yer alan ve şifalı sularla ünlü bir tatil kasabasıdır.

 1. Şarköy

Tekirdağ’a bağlı olan Şarköy, günübirlik ziyaret edilebilecek en uğrak noktalardan birisidir. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Şarköy, kampçıların da en sık ziyaret ettiği alanlar arasında yer alır.

 1. Akçakoca

İstanbul’a çok yakın mesafede bulunan Akçakoca, harika koylara sahiptir. Konaklama açısından da oldukça geniş bir imkana sahip olan Akçakoca, denize girilebilecek en güzel yerler arasındadır.

 1. Erikli Yaylası

Deniz tatili yerine yayla tatili yapmak isteyenler için Erikli yaylası ihtişamlı görüntüsüyle dikkat çekiyor. Yalova içerisine bağlıdır. Yaz aylarında serinlemek isteyen ve eşsiz doğal güzellikteki manzaranın  fotoğrafını çekilmek isteyenler için Erikli Yaylası harika bir yerdir.