Sivil toplum kuruluşu Save The Children, Gazze'de yaşanan insani drama ilişkin raporunu yayınladı. Çocukların durumunu iyileştirmeye odaklanan kuruluş, "her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor" açıklaması yaptı. Kuruluş vahim bir açıklamayla yaşanan dramı özetledi. İsrail'in son üç haftada Gazze'de öldürdüğü bilinen çocuk sayısı dünya çapında öldürülenden fazla dedi.

“Siviller için ölüm, can kaybı ve yaralanma sayısı daha önce gördüğümüz her şeyi aştı. Artık her 10 dakikada bir çocuğun öldürüldüğü bir aşamadayız. Ölen ya da yaralanan her üç sivilden ikisi çocuk ya da kadın. Uluslararası hukuka kesinlikle bağlılık yoktur ve sivillerin korunması her şeyden önemlidir. Tüm taraflar sivilleri korumak için acil önlemler almalıdır. Bu nedenle ateşkes çağrısı kritik öneme sahip. Şu anda Gazze'de güvenli bir yer yok.”

Buna göre her yıl dünya çapındaki tüm küresel çatışmalarda öldürülen çocuk sayısı Gazze Şeridi'nde öldürülenden daha az. Save The Children Direktörü Jason Lee, "Gazze'de 7 Ekim’den bu yana 3 bini aşkın çocuk öldürüldü." dedi. Rapora göre, 2022'de 24 ülkede toplam 2985 çocuk öldürüldü. 2021'de 2515 ve 2020'de ise bu sayı 2674 idi