WWDC 2024 etkinliği sonrasında, iOS 18'un yapay zeka odaklı yeniliklerle dolu olduğu duyuruldu. Yenilikler arasında, Apple Pay üzerinden para gönderme, uygulama renklerini değiştirme, Face ID ile uygulama kilitleme, çağrıları kafa veya el sallayarak açma gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca, sinyal olmadığında uydu üzerinden mesaj gönderme, kilit ekranındaki simgeleri özelleştirme, Apple Haritalar'ın estetik olarak geliştirilmesi gibi yenilikler de var. iOS 18 ayrıca, mesajları ileri tarihler için ayarlama imkanı da sunacak.

iOS 18'un ilk betası WWDC 2024 etkinliğinin ardından yayınlanacak ve geliştirici programına ve beta sürecine kayıtlı olan kullanıcılar tarafından yaz boyunca test edilebilecek. Kararlı sürümün ise Eylül ayında iPhone 16 lansmanıyla birlikte sunulması bekleniyor.

iOS 18 güncellemesi, iPhone XS ve sonrası modellere yüklenebilecek. Bu da iPhone 15'ten başlayarak geriye doğru bir dizi modeli kapsıyor.

iOS 18 ile birlikte Siri'nin daha karmaşık görevleri yerine getirebilmesi bekleniyor. Ayrıca, gelen bildirimlerin özetlenebilmesi, Spotlight aramasının geliştirilmesi ve yapay zeka destekli mesaj yanıt önerileri gibi özellikler sunulacak.

Son olarak, iOS 18'in daha özelleştirilebilir bir Ana Ekran deneyimi sunması bekleniyor. Kullanıcılar, uygulama simgelerini ızgarada istedikleri yere yerleştirebilecek ve simge renklerini değiştirebilecekler.

Kaynak: ensonhaber