Bakan Kacır, "Başlangıçtan itibaren proje anlaşmalarında kararlaştırdığımız üzere, ikinci astronotumuz Tuva Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşunu, ek maliyet oluşturmadan gerçekleştirmek imkanı doğdu. Bu sayede uzay deneyimi yaşayacak ve mikro yerçekimi ortamında bilimsel çalışmalara katkı sağlayacak olan ikinci vatandaşımız Tuva Cihangir Atasever olacak. Atasever'in uçuşu, 8 Haziran 2024 tarihinde ABD'nin New Mexico Eyaleti'nde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek." ifadelerini kullandı.

Tuva Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran 2024'te ABD'nin New Mexico Eyaleti'nde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek.

Tuva Cihangir Atasever, 12 Ağustos 1992'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Atasever, daha sonra Kaliforniya Üniversitesi'nde elektrik-elektronik mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. Ardından ROKETSAN'da 5 yıl boyunca aviyonik sistem mühendisi olarak çalıştı. Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevi için seçilen adaylar eğitimlerine ABD'de devam ediyor.

Kaynak: ekonomim