Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası Başkanlığı görevinden ayrılmasının ardından yerine atanan yardımcısı Fatih Karahan ile ilgili olarak HSBC bankasının analizi ve Morgan Stanley'nin değerlendirmesi yapıldı.

HSBC bankasının analizine göre, görev değişikliğinin para politikası üzerinde anlamlı bir etkisi olmayacağı belirtiliyor. Merkez Bankası'nın geçen ay sona eren sıkılaştırma sürecini tamamladığı ve yıl boyunca politika faizini sabit tutmasının beklendiği ifade ediliyor. Ancak HSBC, Türkiye'nin enflasyon görünümündeki risklere dikkat çekiyor ve manşet enflasyonun, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yüzde 36'lık tahminin üzerinde yüzde 45'e kadar yükselebileceğini öngörüyor. Notta, piyasaların odak noktasının, makro ihtiyati politika çabaları, likidite önlemleri veya potansiyel mali sıkılaştırma gibi politika yapıcıların uyguladığı diğer sıkılaştırma önlemleri olduğu belirtiliyor.

Morgan Stanley'nin değerlendirmesine göre ise, Karahan'ın atanması, politika yönünde bir değişiklik veya daha düşük faiz oranlarına yönelik siyasi bir tercihi işaret etmiyor. Banka, Karahan döneminde enflasyonla mücadele odaklı geleneksel para politikasının sürdürülmesini bekliyor.

Her iki analiz de, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz politikasındaki kararlılığın devam etmesini öngörüyor, ancak enflasyonun ve diğer ekonomik göstergelerin dikkatle takip edileceğini vurguluyor./Haber MERKEZİ 

Editör: Can İkiz