İsrail, Hamas'ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı baskınına misilleme olarak, 3 haftadır sivilleri katlediyor. 7 binden fazla Filistinlinin katledildiği, 30 bine yakın insanın da yaralandığı saldırılarda Gazze'nin sağlık altyapısı da felç olmuş durumda.

Bazı hastanelerin vurulması ve elektrik-su ihtiyacının karşılanaması, ölü sayısının da artmasına neden oluyor.

Daha önce El-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalayan ve bunu yalanlamaya çalışan İsrail ordusu, bu kez de Şifa Hastanesi'ni vurmak ve Gazze'yi yaşanabilir halden çıkarmak için yeni bir iddia ortaya attı.

Hamas: "Şifa Hastanesi'ni askeri amaçlarla kullanmıyoruz"

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada,

İsrail'in, Hamas'ın Şifa Hastanesi'ni askeri amaçlarla kullandığı yönündeki açıklamaları asılsız iddialardır, bunları kesinlikle reddediyor ve hastanenin hedef alınmasına zemin hazırladığı konusunda uyarıyoruz.

ifadeleri kullanıldı.

Hastanenin kesinlikle askeri amaçlarla kullanılmadığı ve bünyesinde Hamas yöneticilerinden kimsenin bulunmadığı vurguladığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

İsrail'in sağlık sistemini bombalama ve yok etme çılgınlığını, halkımıza yönelik saldırganlığını ve insanlığı utandıran bu suçlarını durdurmak için BM ile Arap ve İslam ülkelerini acil müdahaleye çağırıyoruz.

İsrail'in söylemlerinin Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'nin bombalanması suçunu doğruladığını ve bu yönde daha önceki iddialarını yalanladığı belirtilen açıklamada,

"İşgal ordusunun açıklamalarında yer alan bu asılsız iddialar, suç ve tehlikeli iddialar olup, binlerce hasta ve yaralının bulunduğu, 40 binden fazla kişinin barındığı merkez hastanenin hedef alınmasına zemin hazırlamaktadır."i fadeleri kullanıldı.

İsrail ordusu, ablukanın sıkılaştırıldığı ve insani krizin derinleştiği Gazze Şeridi'nde binlerce yaralı ve yerinden edilmiş sivilin sığındığı Şifa Hastanesi'nin "terör faaliyetlerinde kullanıldığını" iddia ederek hedef göstermişti.