TBMM, 1 Ekim itibariyle yeni yasama yılına başlarken, gündemdeki sıcak konulardan biri günlük kiralık evler oldu. Bu konuda getirilmesi planlanan yasa teklifinin detayları ise dikkat çekiyor.

Turizm Konutu' Ruhsatı Zorunluluğu
Günlük kiralık evlere ilişkin düzenlemeye göre, evini günlük olarak kiralamak isteyenler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'turizm konutu' ruhsatı almak zorunda. Ruhsatsız kiralamalar yasaklanacak.

Kiralamada Komşu Onayı
Yeni düzenlemeyle, apartman dairelerinde yaşayanlar için komşulardan alınacak izin belirleyici olacak. Tek bir kişi bile onay vermezse, daire günlük olarak kiralanamayacak.

Zorunlu Eşya ve İzinler
Ev sahipleri, evlerini kiraya vermeden önce yangın raporu, atık kontrol belgesi gibi izinleri almakla yükümlü olacak. Aynı zamanda, otellerde bulunması gereken zorunlu eşyaların evlerde de bulunması bekleniyor.

Cezai Yaptırımlar ve Kimlik Bildirimi
Günlük kiralık ev işletmecileri, yasa teklifine uymazlarsa 1 milyon TL'ye kadar ceza ile karşı karşıya kalabilecekler. Bunun yanı sıra, kiracının kimlik bilgileri Emniyet'e bildirilecek. Bildirimler için e- devlet üzerinden bir platform oluşturulacak. Bu bilgilerin verilmemesi durumunda ev sahipleri yasal olarak sorumlu tutulacak.