Merkez Bankası, bir önceki toplantısında faizi 500 baz puan artırarak yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkardı. Ekonomistlerin genel beklentisi ise Merkez Bankası’nın bir kez daha faiz artışına gitmesi yönünde. 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 32,50 ile yüzde 35 arasına yer alıyor.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Meclis Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda faiz kararlarına ilişkin olarak verilerin takip edildiğine dikkat çekti bir kez daha. "Beklentileri yeniden çıpalayacak, ekonomideki güven ve öngörülebilirliği artıracak para politikasını sabırla uygulamaya yönelik kararlılığımızı attığımız adımlarla gösteriyoruz." dedi.

Erkan, enflasyona ilişkin de tarih verdi. Ve enflasyonun ana eğilimi eylül itibari ile yavaşlamaya başladı vurgusu yaptı. Erkan, "2024 dezenflasyon süreci. Yıllık enflasyonda düşüşü mayıstan itibaren göreceğiz. 2025'te istikrar dönemine gireceğiz. Fiyat istikrarını tesis etmekte kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı, "Bu bir süreç. Çabuk, kolaycı çözümü yok" vurgusu da yaptı. Erkan ardından, "Büyümeden ödün vermeden dezenflasyon sağlanabilir" dedi.