Google Chrome şu anda kullanıcıların adres çubuğunu iOS'ta ekranın altına taşımasına olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor. Bu hamle, Apple'ın yaklaşık iki yıl önce iOS 15 ile Safari'nin sekme çubuğunu alta kaydırmasının ardından geldi. Değişiklik şu anda Chrome uygulamasının Testflight sürümünde test ediliyor.

iOS için Chrome'un Testflight sürümündeki bu değişikliği ilk fark eden iOS geliştiricisi Steve Moser oldu. Yeni özelliğe ilişkin ekran görüntülerini ve bilgileri Twitter'da paylaştı.
Alt adres çubuğu seçeneği isteğe bağlıdır ve Chrome'un Testflight sürümündeki "Ayarlar > Adres Çubuğu" menüsü aracılığıyla etkinleştirilebilir. Kullanıcılar Adres Çubuğu menüsünü göremiyorsa, "chrome://flags/#bottom-omnibox-steady-state" bayrağını etkinleştirebilirler.

Safari, kullanıcıların "Ayarlar > Safari > Sekmeler" menüsü aracılığıyla sekme konumunu değiştirmelerine de izin verirken, altta yer alan adres çubuğu iki yıldır varsayılan olarak kullanılıyor. Bu özelliğin Chrome'a eklenmesi, iki tarayıcı arasında geçiş yapan kullanıcılar için tek tip bir arayüz sağlayacaktır. Ayrıca, alta yerleştirilmiş adres çubuğu daha büyük cihazlarda tek elle kullanım için daha uygundur.

Bu özelliğin henüz test aşamasında olduğunu ve tüm kullanıcılara sunulmadığını belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, iOS'taki Chrome kullanıcıları için kullanıcı deneyimini geliştirecek umut verici bir eklentidir. Google'ın daha önce 2020'de Android'de Chrome için benzer bir özelliği denediğini, ancak sonunda durdurulduğunu belirtmek gerekir.

Kaynak: https://newslinker.co/google-chrome-testing-bottom-address-bar-option-on-ios/