Sakarya’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin davada verilen mahkumiyet ve beraatlere ilişkin bozma kararlarının ardından 70’i tutuklu 145 sanık tekrar hakim karşısına çıkmaya başladı. Duruşma, Ferizli ilçesinde bulunan yeni cezaevi kampüsündeki Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri Duruşma Salonu'nda gerçekleşti.


Ne olmuştu?

Yapılan inceleme sonucunda mahkeme, eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun ve Albay Ahmet Üzer'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onaylarken, sanıklardan Fatih Gümüş, Hakan Güler ve Emrah Boyalı'ya verilen 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme' suçundan 12 yıl 6'şar ay hapis cezasını da onadı. Sanık İsmail Şenyüz'ün 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasını ise hukuka uygun buldu. Ayrıca 3. Ceza Dairesi, 'Anayasayı ihlal' suçundan beraat eden 71 sanığın kararını da onadı.

Mahkeme, 94 sanık hakkındaki 'Anayasa'yı ihlal' suçundan beraat kararlarını onaylarken, 52 sanığa 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen mahkumiyetleri bozdu. Ancak 3. Ceza Dairesi, darbe girişimine ilişkin 'Anayasayı ihlal' suçundan beraat eden 26 sanık ile 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme' suçundan tutuklanan 52 sanığın hükmünü bozdu. Sebep olarak, bu sanıkların kanunsuz emirler doğrultusunda valiliği ele geçirmek ve ateş emri vermek gibi eylemlerle suçu 'müşterek fail' olarak gerçekleştirmeleri ve 'Anayasa'yı ihlal' suçundan mahkum edilmeleri gerektiği görüşünü benimsedi.

Ayrıca 3. Ceza Dairesi, Uğur Coşkun'a 'silahlı terör örgütü yöneticiliği', Ahmet Üzer, Bahri Gürhan, Ümit Ahlat, Emre Metin ve Adem Kapucu'ya 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçlarından verilen cezaları da bozarak, 'Anayasa'yı ihlal' suçunun tüm unsurlarıyla gerçekleştiği somut olayda sanıkların bu suçlardan ayrıca cezalandırılmaması gerektiğine karar verdi.