Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin devreye alındığını duyurdu.

TCMB'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, bu yeni servis öncelikli olarak ikinci el araç alım-satım işlemlerinde kullanılacak ve işlem taraflarına güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan diğer iş modellerinde de hizmet verecek.

FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, onay veya tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sunacak ve 31 Mayıs itibarıyla kullanıma açıldı. Bu servis, FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olarak, yetkili kuruluşlar tarafından yapılan para transferlerinde süreçler tamamlanana kadar tutarı FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekleterek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır.

Bu hizmetle, ödeme yapan kullanıcıya onay veya tescil işlemi tamamlanmadan tutarın karşı tarafa aktarılmayacağı, ödeme alacak kullanıcıya ise onay veya tescil işlemi gerçekleştiğinde tutarın hesabına geçeceği garanti edilmektedir.

FAST Güvenli Ödeme İşlemi, başlangıçta 2 milyon TL işlem limiti dahilinde kullanılacak olup, bu yeni katman servisinin de FAST Sistemi'nin diğer hizmetleri gibi hızla yaygınlaşması beklenmektedir.

Kaynak: sakaryasondakika.com