Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "Faizsiz evlilik kredisi" olarak bilinen Aile ve Gençlik Fonu'nun başvuru şartlarını açıkladı. Başvuruların 15 Şubat itibarıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının internet sitesinden alınacağını belirten Göktaş, başvuruların ilk etapta depremin olumsuz etkilediği Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'daki gençlerden alınacağını ifade etti.

Başvuru şartları arasında yaş kriteri olduğunu belirten Göktaş, "Fondan faydalanmak isteyen gençlerin başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında, yani 30 yaşından gün almamış olması gerekiyor." dedi. Ayrıca, başvuruda bulunacak çiftlerin gelir toplamının brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerektiğini vurguladı.

Fondan yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması gerektiğini belirten Göktaş, başvuruların özenle değerlendirileceğini ve uygun adaylara toplam 48 ay vadeli, 2 yılı geri ödemesiz, 150 bin lira kredi desteği verileceğini açıkladı. Başvuruda bulunacak gençlerin evlilik öncesi ve sonrasında Bakanlığın sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca, fonun Türkiye'nin yeraltı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle destekleneceğini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi