Son dönemde birçok kişinin, konut satış ve kiralamalarında yaşadığı mağduriyetleri dile getirirken, İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, yetki belgesinin önemine dikkat çekti.

Güleroğlu, yetki belgesi olmadan emlakçı olarak tanınan kişilere karşı dikkatli olunmasını belirtti. "Ticaret Bakanlığı, internet siteleri ve sosyal medya aracılığıyla konut ilanı veren kapsamlı dolandıranlara karşı önemli bilgiler aldı. Emlakçılık yapmak için yetki belgesi alma koşulları getirildi. Bu belge olma süresi boyunca kişilerin emlakçılık yapamıyor. Ancak, belge sorgulanmadan yapılan işlemler dolandırıcılıkla sonuçlanabiliyor" dedi.

Özellikle öğrenci durumu olan İzmir'de uygun fiyatlı kiralık ev ilanlarının sahte olabildiğini vurgulayan Güleroğlu, "Bu tür ilanlar aracılığıyla kapora toplayıp ortadan kayboluyorlar. Yetki belgesi olan emlakçıların bu tür dolandırıcılık kesintisi mümkün değil çünkü bu durumda durumda olarak iptal ediliyor. Ev ilan sitelerinde isim iptal ediliyor. 'yapı' olan veya inşaat şirketi gibi gösterip emlakçılık yapmaya çalışan kişilerin yüzünden hayatta kalabilmek," hayatta kalmayı kullandı.

Vatandaşların web sitelerinde kiralık veya satılık ev bırakma yapmaları gerekenleri de internette Güleroğlu, "Emlakçıların sitelerine girerek ve Ticaret Bakanlığı'ndan sorgulayarak ilgili firmanın yetki belgesinin olup olmadığını kontrol ediyorlar. Eğer böyle bir belge yoksa ne kapora gönderilmeli ne de telefonla aranmalı. Özellikle farklı şehirlerden İzmir. 'deki üniversiteleri kazananların evinde dikkatli olmalı. İlanlarda evlerin fotoğrafları çok kaliteli ve güzel olmalı, kiraları da ucuz gösterilebilir. Vatandaşlarımız bu tür az tekliflere karşı dikkatli olmalı" dedi.

Güleroğlu, İzmir'in Buca ilçesinde yaygın olarak görülen bir durum örneği göstererek, "1 milyon 800 bin TL veya 2 milyon TL değerindeki evler ilana 800 bin TL olarak veriliyor. Vatandaşlar bu hastalık karşılaştırma yaparak ve dikkatli hareket ederek tazminatlarını önleyebilir" şeklinde konuştu

Kaynak: sakaryasondakika.com