Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisindeki duruma dikkat çekip "Sorumluluğumuzun ilk kısmının elbette iktisadi kısımları vardır. Ama büyük kısmı siyasi saikle hayata geçirilen oyunların ürünüydü" dedi. Her mücadelenin bir bedeli olduğunu ifade eden Erdoğan, "Şimdi hem Türkiye gemisini bir kez daha hedeflerine sabitledik hem de ekonomiyi toparlayacak mekanizmaları devreye aldık" mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da Türkiye Müteahhitler Birliği Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödülleri Töreni’nde konuştu. Erdoğan yastık altındaki dolarların ekonomiye kazandırılmaya başladığını ifade ederken "İnşallah çok yakında kamu borçlanmasından kredilere kadar her alanda bunun müspet etkilerini göreceğiz" dedi.

"KÜRESEL SEKTÖRÜN YÜZDE 10-15'İNDE SÖZ SAHİBİ OLABİLİRİZ"

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: "Yurt dışında ziyaret ettiğimiz ülkelerde müteahhitlerimiz tarafından hayata geçirilen projelerimizi görüp duydukça gururlanıyoruz. Önümüzdeki 10 yılda küresel müteahhitlik hizmetleri sektörünün en az yüzde 10-15'inde söz sahibi olmamızın önünde hiçbir engel göremiyoruz. Savunma sanayiinde nasıl kısa sürede büyük sıçrama yaptıysak müteahhitlik sektöründe de mevcut iş hacmi ve ciromuzu hızla katlayarak büyütmemiz mümkündür. Müteahhitlik bereketli bir sektördür. Kendini bu alanda ispatlayan pek çok firmanın pek çok alanda başarılı yatırımlara imza attıklarını biliyoruz. Cumhuriyet'imizin 100. kuruluş yıl dönümüne ulaştığımız bu yıl 2023 vizyonumuzun çoğunu hayata geçirmiş olmanın şevkiyle gözümüzü 2053'e diktik."

"ÇOK DAHA BÜYÜK KAZANÇLAR SAĞLAYACAKLAR"

"Etki alanı her geçen yıl daha da genişleyen bir ülke olarak diğer hususlarla birlikte imar ve inşa sorumluluğumuz da artıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren çok daha fazla sayıda firmamızın bu listelerde yer alarak çok daha büyük kazançlar sağlayacaklarına inanıyorum. Bundan sonra da yanınızda yer alacağımdan şüpheniz olmasın."

EKONOMİ MESAJI DİKKAT ÇEKTİ

"Son 10 yılda yaşadığımız büyük saldırıların tarihimizde ayrı bir yeri var. Hangi görünüm altında gerçekleşirse gerçekleşsin, maruz kaldığımız her saldırının bir boyutu da ekonomi olmuştur. Türkiye'yi faiz, kur, enflasyon cenderesinde tutmak isteyenlerin tuzaklarıyla boğuşarak bu günlere geldik. Sorumluluğumuzun ilk kısmının elbette iktisadi kısımları vardır. Ama büyük kısmı siyasi saikle hayata geçirilen oyunların ürünüydü."

"EKONOMİYİ TOPARLAYACAK MEKANİZMALARI DEVREYE ALDIK"

"Ekonomide kendi gerçeklerimize uygun tedbirler geliştirererek yolumuza devam ediyoruz. Elbette her mücadelenin bir bedeli oluyor. Seçim öncesi ekonomi üzerinden ülke siyasetini dizayn etme girişimlerine bir kez daha şahit olduk. Milyarlarca doların kullandığı, yalanların kol gezdiği bu dönemi geride bıraktık. Şimdi hem Türkiye gemisini bir kez daha hedeflerine sabitledik hem de ekonomiyi toparlayacak mekanizmaları devreye aldık."

"HAYAT PAHALILIĞINI ÇÖZMEK İÇİN YOĞUN GAYRET GÖSTERİYORUZ"

"Tahkim ettiğimiz güven iklimi sayesinde uluslararası finans kuruluşları milyarlarca dolarlık kaynağı ülkemize akıtmaya başladı. İnşallah çok yakında kamu borçlanmasından kredilere kadar her alanda bunun müspet etkilerini göreceğiz. Hayat pahalılığını çözmek için yoğun gayret gösteriyoruz. Yeni adımlarla kısa sürede bu konuda da netice almaya başlayacağımıza inanıyorum."