Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ciddi tahribata yol açtığı Suriye'nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus illerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Ülkeden yapılan son resmi açıklamaya göre can kaybı 1730'un üzerine yaralı sayısı da 2850'ye çıktı. Yetkililer arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Ekipler dondurucu soğukta insanları kurtarmak için yarışırken enkaz altında kalan ve yanındaki küçük kardeşini korumaya çalışan 7 yaşındaki Suriyeli bir kız çocuğunun görüntüleri ortaya çıktı.

ENKAZIN ALTINDA KARDEŞİNİ ELİYLE KORUDU

Görüntülerde iki kardeşin yıkılmış bir bina enkazında sıkışıp kaldığı ve kendilerini kurtarmaya çalışan ekiplerle konuştuğu görülüyor.

Adının Meryem olduğu öğrenilen kız çocuğu kardeşi Ilaaf'a zarar gelmemesi için elini onun başına koyarak korumaya çalışıyor ve sık sık kardeşinin saçlarını okşayarak onu sakinleştirmeye çalışıyor.

"BİZİ BURADAN ÇIKARIN İSTEDİĞİNİZ HER ŞEYİ YAPARIM"

New York Post gazetesinde yer alan habere göre, Meryem kendini kurtarmaya çalışan ekiplere, 'Bizi buradan çıkarırsanız istediğiniz her şeyi yaparım' diyor.

Kurtarma ekibi ona böyle bir şeye gerek olmadığını söyleyince küçük kız ısrarlı bir şekilde cevap veriyor, "Hayır, hayır. Ne isterseniz yapacağım"