Memur, SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranının yüzde 49,25 olarak belirlendiği ve en düşük emekli aylığının 7.500 liradan 10 bin liraya yükseltildiği açıklandı. Seçim öncesinde emekli maaşlarına yeni bir ek zam gelmesi beklenirken, bir iddia da emekli ikramiyeleri için ortaya atıldı.

Hükûmetin, Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen ikramiyeleri artırmaya hazırlandığı belirtiliyor. AK Parti kaynakları, zam için şubat sonu ve mart ayının ilk haftasını işaret ediyor. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, 2024 yılı "Emekliler Yılı" olarak ilan edildikten sonra, bayram ikramiyeleri konusunda atılacak ilk adımın bayram ikramiyeleri olduğu ifade edildi.

Bayram ikramiyesinin miktarı konusunda çeşitli rakamlar konuşulsa da, hükûmet tarafında yapılan değerlendirmeler neticesinde, emeklilere bayramlarda ödenen 2 bin liralık ikramiyenin 5 bin liraya çıkarılması gündeme gelmiş durumda.

Bayram ikramiyelerinin artırılabilmesi için TBMM'den kanun çıkması gerekiyor. Ancak AK Parti kaynakları, mahalli seçimler nedeniyle şubat sonu veya martın ilk haftasından itibaren Meclis çalışmalarına ara verileceğini belirtiyor. Eğer bir artış olacaksa, bayram ikramiyeleriyle ilgili kanun teklifinin bu tarihten önce Meclis gündemine gelebileceği vurgulanıyor./Haber MERKEZİ 

Editör: Can İkiz