Güney Amerika ülkesi Ekvador 6.7 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) sarsıntının Balao şehrinin 6 kilometre kuzeydoğusunda yerel saatle 12.12'de meydana geldiğini bildirdi, deprem 65,7 kilometre derinlikte oluştu. Ekvador Cumhurbaşkanlığı sitesinden depreme ilişkin yapılan açıklamada ölenlerin sayısının 13'ye yükseldiği ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bilgisi verildi.

7 bina tamamen yıkıldı
Risk Yönetimi Sekreterliği'nden yapılan açıklamada da ölümlerin çoğunluğunun Peru sınırındaki El Oro eyaletinde gerçekleştiği ve 126 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Depremde şu ana kadar 17 okul, 31 sağlık merkezi, 50 bina hasar alırken 7 bina ise tamamen yıkıldı. Cuenca, Machala ve Guayaquil'de bazı binaların yıkıldığı, ölü sayısının daha da artabileceği kaydedildi.

Tsunami tehdidi yok
Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada deprem sonrası tsunami tehdidinin olmadığı belirtildi. Depremin komşu ülke Peru'da da hissedildiği kaydedilirken yaralı veya ölü bilgisi paylaşılmadı.