Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılına ilişkin doğum istatistiklerine dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre yeni doğan bebek sayısı ve doğurganlık hızındaki düşüş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde önemli bir yer tuttu.

"2023 Yılı Doğum İstatistikleri Endişe Verici"

İstatistiklerin endişe verici olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu süreci Türkiye açısından varoluşsal bir tehdit ve felaket olarak nitelendirdi. Erdoğan, "Son yıllarda aileye yönelik tehditlerin giderek arttığını gözlemliyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde toplumlar yaşlanıyor. Yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranları ve hane başına düşen çocuk sayısı azalıyor. Evlilikler ve doğurganlık hızı azalırken, tek ebeveynli ya da parçalanmış ailelerin sayısı günden güne artıyor. 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir" dedi.

"Türkiye İçin Tehdittir, Felakettir"

Ülke olarak nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altında olduğumuza dikkat çeken Erdoğan, "Bu, açıkça söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunmamızın sebebi bu tabloyu öngörmemizdir. Maalesef zaman, öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Nüfus, millet olarak en büyük gücümüzdür ve bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönemde bu konularda daha kararlı olacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: haberler.com