Erenler-Arifiye Ziraat Odası Başkanı Lütfü Akbıyık, hükümet tarafından mısır üreticilerine verilmesi beklenen destek ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Mazota yapılan zamdan çiftçilerin olumsuz etkilendiğini hatırlatan Akbıyık, "Ürettiğimiz mısır kuraklıktan olumsuz etkilenmiştir, bizler de önceki yıllar da buğday arpa ve yulafa verilen kuraklık desteği gibi desteklemeden faydalanmak istiyoruz." dedi. 

"DESTEK BEKLİYORUZ" 
Mısır üretiminde çiftçiye buğday ve arpa da olduğu gibi ton başına en az 2 bin TL  destek ödemesini beklediklerinin altını çizen Başkan Akbıyık, "Tarım için mazot bir üretim aracıdır, tüketim maddesi değildir. Bu nedenle özel tüketim olarak düşünülmemeli ve vergi de konulmamalıdır. Mazot fiyatlarının artırılması tarımsal ürün arazına vurulan büyük darbe olarak savunulur." diye konuştu. 

"HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK" 
Akbıyık, "Devamlı artan talebin karşılanmaması, enflasyon gida sepetinin yüzde 25'ini oluşturan gıda fiyatlarında artış getirecek enflasyon yükselecektir. Geliri düşük olan üreticilerimiz mazot fiyatlarına yetişemeyecek ve üretim kesintiye uğrayacaktır. Mazot ve gübre fiyatlarının makul bir seviyede gittiği bir dönem de ÖTV artırılarak mazota yapılan fahiş zamla üreticilerimiz hayal kırıklığına uğramıştır. Diğer yandan ıspanak, lahana, karnabahar, buğday, arpa gibi önemli ölçüde mazot kullanılan kışlık ürünlerde ekim zamanı geldi üreticimiz üretim yapamaya çekinmektedir." şeklinde konuştu. 

"ÜRETİCİ SIKINTIYA GİRECEK" 
Üreticilerin bu dönemde kazançları ile borçlarını ödeme ve sonraki sezonun girdilerini temin etme yolunda ciddi sıkıntıya gireceğini vurgulayan Başkan Lütfü Akbıyık, "Üreticilerin mağdur olmaması ve üretimin artırılması için 2023 yılı Mazot desteklerinin artırılması, geçen yıl olduğu gibi ödemeleri erkene çekilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Çiftçimizin üretim maliyetinin yüzde 15 ile yüzde 25'ini mazot ve enerji oluşturmaktadır. Çiftçilerin ÇKS-Hayvan varlık sayısına göre uzmanlar tarafından tarımda kullandığı mazot miktarı Tarım Kredi Kooperatifi'nden ÖTV-KDV'siz şekilde çiftçiler tarafından satın alınabilir." dedi. 

"ARTIK EKİM YAPILMIYOR"
Akbıyık son olsrak şunları söyledi; "Mazot ve gübre artışları dolayısıyla çiftçimiz mazot ve enerji fiyatlarına yetişemeyerek tarımdan uzaklaşacak ve gıda fiyatlarında artış kaçınılmaz olacaktır. Eğer bir ülkede üretici mutlu ve huzurlu ise tüm ülke mutlu ve huzurludur. Eğer bir ülkede üretici mutsuz ve huzursuzsa tüm ülke mutsuz ve huzursuzdur.  Tohum ilaç giderleri, periyodik olarak her yıl zam alırdı ama bu yıl zamları katladı. Tarım ürünlerinin ihracatının kısıtlanmasından dolayı patates fiyatları çok düştü, artık bölgemizde ekim yapılmıyor." Haber: Serkan OK