Sakarya Erenler ilçesinde çarşamba günleri kurulan 'Çarşamba Pazarı' her hafta kalabalık olmasına rağmen tezgah açan esnaflar eskiye göre çok fazla kazanamadıklarını belirtti. 

ESKİSİ GİBİ KAR YOK

İstanbul'dan her hafta Sakarya'ya gelen Esnaf Mahmut G., "Müşteri potansiyeli buranın oldukça yüksek. Sabah 7'den akşam 19'a kadar tıklım tıklım vatandaş oluyor. Fiyatlarımız mağaza fiyatlarına göre oldukça uygun olmasına rağmen satışlarımız eskiye oranla oldukça düşük. Kar oranlarımız eskisi gibi değil. Marketlerde satış yapıldığı sürece bizler her geçen gün zarara uğruyoruz" dedi.

SATIŞLARIMIZ KÖTÜ

Satış yapmakta zorlandığını belirten bir diğer esnaf Veysi Tekin ise "Satışlarımız çok kötü durumda, satış yapamıyoruz. Normalde vatandaşın talebine yetişemememiz gerekiyor.  Sabit satış yapıyoruz ve ne zarar ne kar ediyoruz. Pazardan karlı çıkmış gibi hissediyoruz. Pazar içerisinde kurallara esnaflar olarak dikkat etmeye çalışıyoruz. Zor durumdayız" ifadelerini kullandı.

İNTERNETE DENETİM

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığına dikkat çeken Ahmet Çelebi, "Artık ulaşım kolay ve teknoloji aşırı ilerledi artık insanlar pazarlarda alışveriş yapmak yerine internetten ve uygulamalardan ihtiyaçlarını karşılıyorlar ancak sebze pazarına, giyim pazarına çıkıp kendi göz zevkleri diyalog kurarak alışveriş yapmaları hem biz hem de vatandaş için daha iyi olurdu. İnternette çok fazla vergisiz satış yapan insan var. Kesinlikle bu alanlarda denetimler artış göstermeli" diye konuştu.


 

Muhabir: Şevval GEÇİN