SAKARYA'DA GERÇEKLEŞTİ
Bisiklet Dostu Şehir unvanlı Sakarya’da hafta sonu bisiklet şöleni yaşandı. Dünyanın en heyecanlı bisiklet yarışı olan UCI BMX Racing World Cup Series 1-2 yarışlarına ev sahipliği yapan Sakarya’da dünyanın en iyi bisikletçileri yarıştı. Büyük heyecana sahne olan dünya kupasının ilk 2 etabı Sakarya’da gerçekleştirildi. 

25 ÜLKEDEN 232 SPORCU
Sakarya etaplarında 25 ülkeden 232 sporcu,  podyuma çıkabilmek için yağışlı havada pedal çevirerek kendi sınırlarını zorladı. Avrupa'nın en kapsamlı tesisi olan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi'nde start verilen yarışları Sakarya'dan, Türkiye genelinden ve dünyadan yüzlerce sporseverler ilgiyle takip etti. Dünyanın en heyecanlı yarışı olarak bilinen BMX Racing yarışı ayrıca 110 ülkede canlı yayınla ekranlara taşındı.

"DÜNYA'YI MİSAFİR EDERİZ"
Dünyanın bisiklet başkenti olma iddiasını güçlendirdiklerini vurgulayan Başkan Ekrem Yüce, "Sakarya'yı dünya izledi ve izlemeye devam edecek. İki önemli unvanla birlikte dünyanın bisiklet başkenti olmayı hedefliyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi Sakarya sizin eviniz, dünyayı misafir ederiz" dedi.

3 GÜN BOYUNCA BÜYÜK HEYECAN
Açılış gecesi, ilk ve ikinci etap yarışlarıyla beraber üç gün süren Dünya Kupası heyecanında Büyükşehir Belediyesi toplam 70 adet bisikleti çekilişle dağıttı. Elite erkekler kategorisinde bitiş çizgisini Fransız sporcu Joris Daudet birinci sırada geçti. İlk etabın galibi olan Fransız sporcu Romain Mahieu ikinci olurken Avusturalyalı İzaac Kennedy yarışı üçüncü tamamladı. 

"BİSİKLET BAŞKENTİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ"
Kazananlara ödüllerini takdim eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, hedeflerinin dünyanın bisiklet başkenti olduğunu vurgulayarak, "Sakarya Bike Fest'e önce MTB dağ bisikleti, sonra Tour Of yol bisikleti ve son olarak BMX dünya kupası ile devam ettik. Programlar kapsamında dünyanın en heyecan verici bisiklet yarışlarına ev sahipliği yapmaktan onur duyduk. Şehrimizde bisiklet fırtınası her geçen gün büyüyor ve kapsamı genişliyor. Dünya Bisiklet Şehri ve Avrupa Spor Şehri unvanlarıyla birlikte attığımız önemli adımlar dünyanın bisiklet başkenti olma iddiamızı da hamdolsun güçlendiriyor. Bu süreçte Sakarya'yı dünya izledi ve 110 ülkeden canlı yayınlar yapıldı ve izlemeye de devam edecek. Enerjimiz yüksek ve bisiklet alanında hizmetlerimiz hız kesmiyor. Biz her zaman diyoruz ki Sakarya sizin eviniz, dünyayı misafir ederiz" ifadelerini kullandı.

MTB, TOUR OF VE SON OLARAK BMX
Sakarya'da etkinlikler, konserler, çekilişler ve birbirinden güzel programlara ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Sakarya Bike Fest kapsamında MTB (dağ bisikleti) ile başlayan heyecan, Sakarya'nın sembol cadde ve sokaklarından geçen Tour Of (yol bisikleti) serisiyle devam etti ve heyecan en heyecan verici yarış olan BMX Racing World Cup ile devam etti. Dünyanın en prestijli yarışlarına ev sahibi olan Sakarya'da nefes kesen festival, 11-12 Haziran Cumartesi ve Pazar günü yine aynı pistte start alacak BMX Europa (cross) Cup 9 ve 10'uncu Turu ile son bulacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ