Adapazarı Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun başkanlığında Orhangazi Kültür Merkezi’nde meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Meclis gündemine geçilmeden önce İYİ Parti meclis üyesi Türker Ergül ve CHP’li meclis üyesi Haluk Akbay, gündem dışı konuşmalar yaparken, meclis üyelerine cevaben bir konuşma gerçekleştiren Başkan Mutlu Işıksu, vatandaşların teveccühünü kazanan hizmetler yapmanın memnuniyetini yaşadıklarını vurguladı.

GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR

Gündem dışı konuşmaların ilkini gerçekleştiren İYİ Partili meclis üyesi Ergül, Adapazarı Belediyesinin hayata geçirdiği projeler arasında yer alan Meserret Bahçe Sosyal Tesisleri ile ilgili eleştiriler yöneltti. Ergül, tesisin geçici kabulünün yapıldığı ancak projede eksikliklerin bulunduğunu iddia etti. CHP’li meclis üyesi Akbay ise performans raporunda kentsel dönüşüme bütçe ayrılması gerektiğini belirtti ve deprem gerçeğine yönelik kaynak aktarılmasını talep etti.

MUHALEFETİN ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Muhalefet partilerin meclis üyelerinin gündem dışı konuşmalarına cevap veren Başkan Işıksu, “CHP’li meclis üyesi Haluk Bey’in belirttiği gibi kentsel dönüşüme bütçe ayrılmadığına yönelik bir durum söz konusu değil. Kentsel dönüşüm müdürlüğümüz var ayrıca bütçesi de var. Yerinde kentsel dönüşüm çalışmamız da mevcut. Performans raporu ile ilgili ayrıntılı yorumlarımızı ilgili madde komisyondan geldiğinde daha geniş yapabiliriz.” diye konuştu.

GÜZEL BİR HİZMET HAYATA GEÇİYOR

İYİ Partili meclis üyesi Türker Ergül’ün iddialarına cevap veren Başkan Mutlu Işıksu, “Türker Beyin dersine yine çalışmadığına şahit oluyoruz. Geçici kabullerde oran yüzde 95’dir. Meserret Bahçe Sosyal Tesislerinde aksayan ya da hukuksal sorun olan hiçbir çalışma yoktur. Öyle bahsedildiği gibi eksik iş yapıldığına dair bir durum da söz konusu değildir. En son elektrik meselesi vardı, SEDAŞ’a teşekkür ediyoruz o da aşıldı ve sorun çözüldü. Sözleşmemiz gereği mart ayından itibaren yüklenici firmadan kira dahi alarak belediyemize kaynak oluşturuyoruz. Yüzde 5’lik tamamlanmayan kısımlar, ihaleyi alan firma tarafından dizayn ediliyor, yakında tamamlandığında açılışını hep birlikte yapacağız. Sağlık camiamıza ve kıymetli hemşehrilerimize güzel bir hizmet sunulmuş olacak inşallah.” dedi.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Adapazarı Belediyesi’nin vatandaşlar tarafından beğeni ile karşılanan insan odaklı projelerinin küçük bir kesim tarafından değersizleştirmeye çalışılmasının farkında olduklarını aktaran Başkan Işıksu, “Biz tüm çalışmalarımızı ve projelerimizi şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyoruz. Mahallemi Güzelleştiriyorum ile inşallah yılsonunda 740 sokağımızın çehresini değiştirmiş olacağız. Çocuk Hakları Macera Parkı’mızın açılışını yaptık. Ada Pazar Güneşler Yerleşkemizi çok yakında açıyoruz. Meserret Bahçede artık son aşamadayız, açılışını yakında yapacağız. Pazar yerleri, millet evleri, sosyal tesisler, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap veren sosyal, kültürel projeler ve Ada Hayat Yerinde Kentsel Dönüşüm Projemiz. Hepsi ortada. Projelerimizi değersizleştirme ve kıymetsizleştirmeye yönelik çabaların da farkındayız. Hiç sorun yokken sorun varmış gibi algı yapmaya yönelik gayretleri, mecliste oy birliği ile alınan kararların daha sonra eleştirilmeye başlandığını da görüyoruz. Siyaseten onları da anlayışla karşılamayı sürdürüyoruz. Arkadaşlar, mevzuata aykırı iş bizde olmaz. Yaptığımız her çalışma, hayata geçirdiğimiz her eser, Adapazarımıza çok yakıştı. Tüm çalışmalarımızda olduğu gibi milletimizin teveccühü ile yola devam ediyoruz. Hamdolsun Adapazarımızda işler yolunda.” ifadelerini kullandı.

MECLİS GÜNDEMİ

Başkan Mutlu Işıksu’nun konuşmasının ardından 7 maddelik meclis gündemine geçildi. 2 madde imar komisyonuna, 1 madde hukuk komisyonuna, 2 madde plan ve bütçe komisyonuna havale edilirken, komisyon maddeleri ve kalan 2 maddenin tümü oybirliğiyle kabul edildi. Meclis üyelerine teşekkür eden ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı meclis tebrik eden Başkan Işıksu, 17 Ekim Salı günü ikinci oturumun gerçekleşeceğini belirterek meclisin ilk oturumunu noktaladı. Serkan OK