-yenisakarya.com-

CHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, 2024 yerel seçimleri öncesinde belediye başkan aday adaylarına öneride bulundu. Akbay, “Adapazarı, Sakarya’nın nüfus bakımından en büyük ilçesidir. 281 bin 489 kişinin 326 kilometre kareye 863 kişi düşen ve ilçe nüfusunun altında 19 il bulunan Marmara Bölgesi’nin tarım, sanayi, turizm ile stratejik yeri itibarı çok önemli bir yerleşim alanıdır. Tarihi geçmişinde 1943, 1957, 1967 ve 17 Ağustos 1999 depremlerini yaşamış tekrar ayağa kalkmış bir konumdadır. Ne yazık ki geçen 24 yılda sadece kamu yönetimi olan belediyeler önlem olarak kağıt üzerinde çalışmalar yapmışlardır. Kenti depreme hazırlamak adına bir icraat yapılmamıştır. Bu anlayışla il ve ilçe belediye başkanları yönetim sürelerini tamamlamıştır.” dedi.
           
KENTSEL DÖNÜŞÜM
Akbay, “Adapazarı belediye başkanlığı var olan seçim bildirgesindeki meydan projesi ve yeni hizmet bina projesini birleştirerek topluma ada meydan kentsel dönüşüm olarak sunmaktadır. O zaman şu soru sorulur; kentsel dönüşümü neden deprem olan yerlerde halkın yaşamının geçtiği mahallelerden başlatmadınız? Belediyede kentsel dönüşüm müdürlüğü kurarak 2023 yılında 2 milyon 650 bin TL ayrılmış aynı bütçede de 50 milyon TL ‘Mahallemi Güzelleştiriyorum’ projesine ayrılmıştır. Yine 2024 yılı bütçesinde de kentsel dönüşüme 3 milyon 700 bin TL ayrılmış aynı bütçede de 30 milyon TL Mahallemi Güzelleştiriyorum projesine ayrılmiştır. Başkanın, kentsel dönüşüm projesinin bugünkü ekonomik yapıda halkın yoksullaştığı fakirleştiği bir ortamda vizyonu olmadığı için başarılı olamayacağını görüyoruz. Borçlanma ile hizmet yapmanın zor olduğunu biliyoruz.” diye konuştu. 

“PROTOKOL İMZALANMALI”
SAÜ’nün AFAD ile acilen protokol imzalaması gerektiğini söyleyen Akbay, “İkinci Yüzyıl’a girerken kentin birinci sorunu olan deprem ile ilgili projelerini il ve ilçe belediye başkan adayları net olarak halka sunmaları gerekmektedir. Sakarya Üniversitesi AFAD ile acilen protokol imzalanmalıdır. Binaların mevcut durumları bina kimlik sistemlerine aktarılmalıdır. Belediyeler tarafından deprem bölgesi dışında olan ilk müdahale edebileceklerle ilçe ile kardeşlik bağları kurulmalıdır. Bize yakın olan Zonguldak maden ocaklarında olanlarla acilen görüşmeler yapılarak ekipler kurulmalıdır. Unutmalım ki depreme hazırlanmak için harcayacağımız ekonomik maliyeti depremden sonra harcıyacağımızın dörtte biridir.” ifadelerini kullandı. Serkan OK

Editör: Şevval Geçin