Asgari Ücrete ek zam mı geliyor sorusu gündemde yerini aldı. Konuyla ilgili daha önce Bakan Vedat Işıkhan "Asgari ücretin Ocak ayından itibaren bir yıl geçerli olan bir düzenleme" olduğunu hatırlattı. En son yapılan Asgari Ücret ara zammında Işıkhan, "emekçilerimizin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesine yönelik yapılan bir ara zamdır" açıklamasında bulunmuştu.

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM MI GELİYOR?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2023 yılı asgari ücret ara zammını belirlemek için yürüttüğü çalışmaların ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak asgari ücreti; yüzde 34 oranında artış ile 11 bin 402 TL olarak açıklamıştı.

ASGARİ ÜCRETE %9,49 EK ZAM
Milyonlarca asgari ücretlinin talepleri üzerine daha ceplerine koymadan artan pahalılık ve ÖTV, KDV zammı ile beraber eriyen maaşlara yeni zam haberi geldi. Asgari ücrete araz zammı olarak %9 oranında yeni zammın yapılacağı belirtildi. Bu zam ile yeni asgari ücretin 15.000 TL olacağı da iddia edildi.
Ancak bütün bu iddiaların destekleyecek herhangibi bir açıklama bulunmazken Asgari ücretlinin gözüde konu ile ilgili açıklama yapılacak mı diye Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığına döndü. Daha önce yapılan Asgari ücret zammında "işçi, işveren ayrımı yapmadan ortak akıl ve anlayış birliği içinde her zaman devletimizin ve milletimizin yanında olduğunu hissettirmiştir. Komisyon çalışmalarımıza görüş ve tavsiyeleriyle katkı veren tüm sendikalarımıza ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bakanlık görevini devraldıktan sonraki ilk çalışmamız asgari ücret konusu olmuştur. Emekçilerimiz başta olmak üzere tüm sektörleri doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyecek bu netice Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeme konusundaki kararlılığını yansıtması açısından büyük bir önem arz etmektedir. Asgari ücreti hem isçimizi memnun edecek hem istihdamı koruyacak hem de üretimin sürekliliğini sağlayacak düzeyde belirlemeye gayret ettik” ifadelerini kullanan Bakan Işıkhan, asgari ücrete vergi muafiyeti, Beyaz Bayrak uygulaması, istihdama yönelik teşvikler, deprem felaketinin ardından verilen desteklerin çalışma hayatına ilişkin yapılan çalışmalardan sadece birkaçı olduğuna dikkat çekmişti.

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmazken söz edilen verilerin tamamen bir iddia'dan ibaret olduğuna dikkat çekildi...