Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamaları, asgari ücretin enflasyona bağlı olarak belirleneceği yönünde. Ancak 2024 yılı için beklenen enflasyon rakamları ve asgari ücret arasındaki denge nasıl sağlanacak? İşte bu soru cevaplanmayı bekliyor.

NE KADAR OLACAK?
Orta vadeli büyüme programı kapsamında milyonlarca vatandaş hükümet tarafından gelecek açıklamaları bekliyor. Merkez Bankası'ndan gelen son tahmin kapsamında hesaplar sil baştan değişiyor. Milyonlarca vatandaş 2024 yılı için hedeflenen enflasyon rakamlarını merak ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in maaş artışlarında beklenen rakamların değil hedeflenen Enflasyonun dikkate alınacağı açıklamaları da akılları karıştırdı.

Enflasyonun 2024 yılında %33 civarında yer alması beklenirken 2024 yılının ikinci yarısı için beklenen enflasyonun %38 olabileceği aktarıldı. Asgari ücret zammının bu iki verinin ortasında gerçekleşmesi beklenirken bu rakamlara göre kamuoyunun beklentisinin de %35 civarında yer aldığı görülüyor. Bu kapsamda asgari ücret zammının %35 civarında yer alabileceği aktarıldı.

15.000 TL OLACAK MI?
Hükümet tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda asgari ücret rakamlarının 15.000 TL'nin üzerine çıkması bekleniyor. Mevcut planlar doğrultusunda %35'lik bir asgari ücret zammı ile birlikte rakamların 15.400 TL seviyesinde yer alabileceği aktarıldı.

ERGÜN ATALAY AÇIKLADI
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile birlikte önemi bir noktaya parmak bastı. Şimdiye kadar hiç görülmemiş bir komisyonu işaret eden Atalay, komisyonda asgari ücretle çalışan iki kadın ve iki erkek çalışanın da yer alacağını söyledi. Görüşmelerin 20 Kasım 2023 tarihinde başlaması bekleniyor.