31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde DEM Parti'den Hakkari Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Sıddık Akış, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, Hakkari Valisi Ali Çelik'in Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini bildirdi.

Mahkeme Kararı ve Suçlamalar

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Mehmet Sıddık Akış, bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında "silahlı terör örgütünü yönetmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından toplamda 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Başkan Altay’dan Sürece İlişkin Açıklama

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dünya Belediyeler Birliği Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya platformu X üzerinden Hakkari Belediyesi'ndeki sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

Altay, "Sırtını terör ve şer odaklarına dayayarak yerel idarecilik yapmak, kamu kaynaklarını bölücü örgüt mensuplarına aktarmak, yüksek güvenlik riski taşımaktadır. Hiçbir ülke buna müsaade etmez," dedi.

Altay’ın Değerlendirmesi

Altay, yargının doğru bir karar verdiğine dikkat çekerek şunları ekledi:

"Belediye başkanları, kanunla kendilerine verilen görevleri yine kanunla belirlenen sınırlar ve şartlar altında yapmalıdır. Hiçbir ülke, kendi bölünmez bütünlüğüne göz diken ve ülkesinin çıkarlarına karşı duran bir belediye başkanının bir şehri yönetmesine müsaade etmez. Yargı, hukuk dairesi içerisinde bu konuda gerekli olan doğru kararı vermiştir."

Bu gelişme, Türkiye'deki yerel yönetimlerin terörle mücadele konusundaki kararlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: ensonhaber