Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) üyeleri bugün yönetim kurulunu belirlemek üzere toplandı. Meclis oturumunda Divan Başkanı olan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar arasında oy sayımı konusunda tartışma yaşandı.

Ahmet Türk, açılış konuşmasında seçilmiş başkanların kayyum atamalarıyla görevden alınmasını eleştirdi. Bunun üzerine Yusuf Alemdar, "Demokrasi hepimizin hazmettiği bu bayrak altında toprak bütünlüğü içinde yaşamaktır. Sadece bu milleti bölmeye çalışanlara müsaade etmeyeceğiz. Bu topraklarda şehitlerimizin kanının yerde kalmayacağının bilinmesini isteriz" şeklinde sert bir karşılık verdi.

Tartışmanın ardından Başkan Alemdar, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Açıklamasında, "Bugün Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı’nda divan başkanının toplantı usullerine aykırı davranması sonucunda belediye başkanı arkadaşlarımızla birlikte itiraz ettik. Ayrıca Divan Başkanı olan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu ve milleti bölmeye çalışanları savunamayacağımızı ifade ettik. Toplantıda belirttiğim gibi demokrasi, hepimizi kapsayan bu bayrak altında, toprak bütünlüğü içerisinde yaşamaktır. Bizim için kaide budur" ifadelerine yer verdi.

Toplantıda yaşanan bu gerginlik, TBB’nin yönetim belirleme sürecine damgasını vurdu.

Kaynak: sakaryasondakika.com