//Yenisakarya.com//

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan başkanlığında; Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya başlamadan önce depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Toplantıda Sakarya’daki yapı stoğu, mevcut durum ve yapılması gerekenler hakkında Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Tuğba Tatar tarafından sunum yapıldı. Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin bilimsel araştırmaları için bölgede görevlendirildiğini söyledi. Bölgedeki çalışmalarını tamamladıktan sonra rapor hazırladıklarını vurgulayan Tatar, “Deprem bölgesinde ne gördüysem Sakarya’da da deprem olursa aynısını göreceğiz.” dedi.  

DİRİ FAY HATTI ÜZERİNDEYİZ
Sakarya’nın diri fay hattı üzerinde yapıların bulunduğunu söyleyen Tatar, “Deprem bölgesinde yollar yarılmış. Sakarya’da da bu durumu göreceğiz. Çünkü diri fay üzerinde yapılar mevcut. Yaşanan deprem çok şiddetliydi. Bir OSB tamamen yıkıldı. Sakarya’nın her bir ferdi oluşabilecek bir depreme karşı tedbirleri sıkı bir şekilde almalı. Biz, 2011 yılında kollarımızı sıvamaya başladık. 7 gün 24 saat çalışan fabrikalar var. Bir vardiya illaki depreme yakalanacak. Bu yüzden çalışanların depreme karşı nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili eğitim alması gerekiyor. Diri fay hattı Sapanca Gölü’nün tam altından geçiyor. Sakarya bereketli bir toprakta yer alıyor. Maalesef, tedbir alınmadığı takdirde Kahramanmaraş ve diğer illerdeki görmüş olduğumuz o acı tabloyu Sakarya’da da göreceğiz.” diye konuştu. 

6 BİN YAPI ACİL YIKILMALI
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi üzerinden 24 yıl geçtiğini hatırlatan Tatar, “Depremin üzerinden 24 yıl geçti. Geçmişe baktığımız zaman belirli yıllar arasında deprem olmuş. Artık artı doksanlardayız. Sakarya’daki tüm paydaşlarla birlikte depreme karşı bir an önce tedbir alınmalı. Sakarya’da yaklaşık 6 bin yapının bir an önce yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Hangi binaların olduğu belli. Bununla ilgili rapor hazırlandı. Bu 6 bin yapının içerisinde bazıları 99 depreminde hasar görmüş. Bekleyecek dakikamız yok.” ifadelerini kullandı. Tatar, meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı.  Serkan OK