SERKAN OK'un ÖZEL HABERİ

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Serkan Ok, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu’yu ziyaret etti. Başkan Gündoğdu, göreve geldiği 2019 yılından bu yana yapmış olduğu çalışmalara ilişkin Yazı İşleri Müdürümüz Ok’a açıklamalarda bulundu. Gündoğdu, “Göreve geldiğimizde 7 milyon liralık bütçesi ve 26 milyon borcu olan bir ilçe iken, bugün geldiğimiz noktada 77 milyon bütçe ile yaklaşık 4-5 milyonluk borcu olan sürdürülebilir bir belediye haline geldik. Yani bütçesinin 4 katı borcu olan bir belediyeden bütçesinin 15’te biri kadar borcu olan belediye haline dönüşmek için mutfakta ciddi dönüşümler sağladık. Gelişi güzel harcamalardan bilinçli harcamaya, savurganlıktan ne istediğini bilen bir yönetim anlayışına döndük. Çünkü seçim meydanlarında ‘kamu malını tüyü bitmemiş yetimin hakkı olduğunu bilecek ve kuruşun hesabını bile soracağız’ dedik.” dedi.

ANA CADDELERİN YAPIMI

Eksiklerin olabileceğini söyleyen Gündoğdu, “Daha iyi olmamız gereken durumlar olabilir, eksiklerimizi de inşallah sizlerle birlikte tamamlayarak eğitim kurumlarıyla sosyal donatıları, sosyal tesisleri, oyun parkları ile alışveriş imkanlarıyla Ferizli’yi daha yaşanabilir bir kent haline getirme hayalimize sizleri de ortak etmek istiyoruz. Göreve geldiğimizde bu ilçenin en önemli sorunu nedir denilse akla iki konu gelirdi. Bu iki konu biri ana caddenin asfaltlanması diğeri kapalı pazaryeri idi. Ana caddenin yapılabilmesi için öncelikle altyapısının tamamlanması gerekiyordu. Bu çerçevede ilk önce kanalizasyon hatlarının tamamlandı buna paralel yağmur suyu hatları tamamlandı. İçme suyu hatlarında ki eksiklikler giderildi. Fiber optik altyapı tamamlandı. Bu konuda emeği geçen herkese başta bu konuyu sahiplenen Ekrem başkanımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

KAPALI PAZARYERİ PROJESİ

İlçedeki bir diğer sorunun kapalı pazaryerinin olduğunu vurgulayan Gündoğdu, “Kapalı pazaryeri ile alakalı ilk yaptığımız pazaryeri bölgesinde planlarda pazaryeri alanın genişletme oldu. Bu da biraz zaman aldı. Alanı biraz daha büyüttük yaklaşık 100 pazarcı esnafımıza hizmet veren eski pazarda şimdi 125 esnaf hizmet veriyor. Belki de kavgasız gürültüsüz gönül rahatlığı ile pazarcı esnafına yer tahsisi yapan ve yaptığı pazarın maliyetini pazar esnafından alıp yine Ferizli halkına hizmete dönüştüren az sayıda belediyelerden biriyiz.” dedi.

ARAÇ SAYISI 3’TEN 25’E ÇIKARTILDI

Göreve geldiklerinde araç envanterinde kullanabilecekleri makam aracından başka aracın olmadığını ifade eden Gündoğdu, “3 JCB kepçenin aylık tamir-bakım-onarım maliyeti 50 bin TL ve elimizde iki adet öğrenci taşıyan otobüs onlarında muayenesi yok her tarafından toz alıyor harabe vaziyetteydi. Allah muhafaza yolda izde başına bir şey gelse hesabını veremez durumdaydık ve en önemlisi belediye garajının kademesi yoktu. Artık araçlarımızın birçok bakımını kendi imkanlarımız ile kendi personel arkadaşlarımız ile yapıyoruz. Yaklaşık 52 aydır görevdeyiz ve belediyemize kazandırdığımız araç sayısı 22 adet.  99 depreminden sonra belediyeye giren 25 araç girişi var ve bunun 22’si bu dönemde girdi. Yani 20 yılda 3 araç, 4 yılda 22 araç…  Bu 22 adet aracın 8 tanesi sıfır araç olarak belediye envanterine girdi.”

3 SOSYAL TESİS

Belediyeye ait 3 çay bahçesinin olduğunu hatırlatan Başkan İsmail Gündoğdu, “Bunların 2’si özel sektöre devredilmiş 1’i ise atıl vaziyette sürgün yeri olarak hizmet veriyordu. Çay servisi bile olmayan içerideki malzeme ve ekipmanı korusun diye bekçisi olan hatta bekçiyi bekleyen bekçisi olan yerlerdi. Seçimden önce bunları kamuya alacağımızı söylemiştik. Allah nasip etti kamuya kazandırdık. Çamlıkta bulunan çay bahçesinde düzenlemelere gittik ve evrim geçiren çay bahçesini belediye sosyal tesisi haline dönüştürdük. Gelen birçok vatandaşımız ilçe dışından ilçe içinden hatta Avrupa’dan gelen gurbetçilerin övgü ile bahsettiği bir tesis haline geldi. Ailelerin ve halkımızın sizlerin teveccüh gösterdiği sahip çıktığı bir yer oldu.” ifadelerini kullandı.

TARLA YOLLARI

“Ferizli her ne kadar son dönemlerde sanayi ile anılsa da bu ilçe aynı zamanda tarım şehridir” diyen Gündoğdu şöyle devam etti; “Bu minvalde seçim öncesi ziyaretlerimizde yaklaşık 110 KM tarla yolu ağı olan ilçemizde 2019-2023 yılları arasında yaklaşık 70 KM’lik tarla yolunda 85 bin ton malzeme serimi gerçekleştirerek tarla yollarında iyileştirme yaptık. Başlangıçta vatandaşlarımızdan ciddi manada olumlu tepkiler aldık. Öte yandan tarımda katma değeri yüksek ve verimliliği fazla olan az emek ile çok katma değer sağlayacak sahlep bitkisi ile ilgili çalışma başlattık. Hazırladığımız proje Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından kabul gördü, bakanlığa sunumları yapıldı. Bakanlık projemizi uygun bularak hibe programına aldı.

ORGANİK ÜRÜNLER PAZARI

“Buna paralel olarak üreticilerimizin ürettiği ürünleri pazarlayabilecekleri organik ürünler pazarını da en kısa zamanda hazır hale getireceğiz. Bunun için yaklaşık iki yıldan beri hazırlık yapıyorduk. Geçen yıl yönetmelik değişince ihale yönetmelik gereği açık artırmayla kiralandı. Bizim dışımızda 7 firma daha katılım gösterdi. En yüksek teklif veren 3 firma açık artırma ile devam etti. Maalesef Ferizli için çok yüksek bedeller ile özel sektör temsilcisi burayı kiraladı. Burada özel sektörden bir yeri inşallah talep edeceğiz bu pazar için.”

İMAR PLANLAMA REVİZYONU

İlçede imar planlarında ad revizyonun yapılacağını ifade eden Ferizli Belediye Başkanı Gündoğdu, “5000’lik planlarda süreç tamamlandı. Kısa zamanda da 1000’lik planları tamamlayıp yıllardır kangren haline gelmiş olan problemlerin de çözümü için çaba sarfediyoruz. Mutfağın düzgün işlemesi için çaba sarf ederken aynı zamanda sistemi de yeniden inşa ediyoruz. Bu inşa sürecinde kangreni tedavi ederken başka kangren oluşmaması içinde son derece dikkat ediyoruz.” dedi. Gündoğdu oyun parklarıyla ilgili de “Seçim döneminde 24 mahalleye 24 park vaadimizi yerine getirmek için kollarımızı sıvadık. Burada her bir mahalleye çocuk oyun gruplarımızı yapmaya başladık ve çocuklarımızın yüzlerini de güldürdük.” ifadelerini kullandı. Başkan Gündoğdu, 14 proje vaatlerinden 11’ini hayata geçirdiklerini geriye kalan 3 tanesi içinde sürecin devam ettiğini belirtti.

KORONAVİRÜS SÜRECİ

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan kovid-19 sürecinde ilçede yapılan çalışmalara da değinen Gündoğdu,Göreve geldikten kısa bir süre sonra tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 vakası ile karşı karşıya geldik. Korona sürecinde özellikle 65 yaş üstü olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık, ihtiyaç olduğu takdirde evlerine kadar gittik. İlçe genelinde temizliğe çok daha fazla önem verdik. Belediye ve kurumlarla iyi bir iletişimle birlikte bu süreci atlattık. Koordinasyon ve uyum çok önemliydi. Ferizli’de uyum sorunumuz hiç olmadı. Maalesef o kadar çok tedbir alınmasına rağmen kaybettiğimiz vatandaşlarımız oldu. Pandemi sürecinde en çok ihtiyaç olan maskeyi tedarik ettik. Halk eğitim merkezinin kurslarında maske üretimine start verdik. Ürettiğimizi de dağıttık. Korona sürecini tüm kurumlarımızla birlikte iyi bir koordinasyonla atlattık.” dedi.

TEKRAR ADAY OLACAK MI?

Gündoğdu, 2024 yılında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde tekrar aday olup olmayacağıyla ilgili şunları söyledi; “Geçmiş yıllarda Ferizli Belediye Başkanlığı’na talip oldum. 2019 yılında Rabbim nasip etti ve göreve geldik. Bir belediye başkanı yaptığı çalışmaları vatandaşa götürüp başarılı olup olmadığını sormak ister. Her belediye başkanı gibi bende bunu isterim. Allah nasip ederse ve genel merkezimizde takdir görürse biz bu işe talibiz ve Allah’ın izni ile bu işi yapacağız. Bu ülkenin AK Parti iktidarına ihtiyacı var, AK Partili belediyelerle yönetilmeye ihtiyacı var. Buna inanan birisiyim. Burada en önemli şey mutfağın kurulup düzenlenmesiydi. Geride bıraktığımız süre içerisinde belki çok daha iyi olabilir ancak mutfağın düzeldiğini düşünüyorum. 4 yılımız mutfağı düzenlemekle geçti önemli olan bu mutfağı düzenlemekte olumlu sonuçlar alabilmektir. Biz her zaman olduğu gibi bundan sonra da Ferizli halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.”