Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyelerin profesyonel takımlara maddi destek sağlamasının kanunsuz olduğunu belirtti ve kulüplerin iş insanları ve sanayicilerle iş birliği yaparak destek arayışına girmeleri gerektiğini ifade etti. Alemdar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"BELEDİYELERİN ASLİ İŞLERİ VAR"

"Belediyelerin spora ve sporcuya yapabilecekleri belirli sınırlarda. Biz de yasaları ve vatandaşlarımızın haklarını düşünerek hareket ederiz. Profesyonel takımlara nakdi yardım yapmamız imkansızdır. Belediyeler sadece amatör takımlara ayni yardım yapabilir. Belediyenin asli işleri dururken başka bir yere kaynak aktarması mümkün değildir. Belediye bütçesinden kaynak beklerseniz yanılırsınız. Böyle bir durum artık yok."

"SAKARYASPOR'A DESTEĞİMİZ SÜRECEK"

"Sakaryaspor, şehrin markasıdır ve hepimiz için birleştirici bir unsurdur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ayni yardımlarımızı sürdüreceğiz."

"YÖNETİMLER BELEDİYEYE BEL BAĞLAMAMALI"

"Biz, iş insanlarımız ve sanayicilerimizle bir araya gelerek takımımıza sahip çıkmaya çalıştık ama olmadı, nasip değilmiş. Kulüplere gelecek yönetimler belediyelere bel bağlamamalı. Yönetimlerimiz ne söz verdiyse yapmak zorundadır. Belediye varsa var, yoksa yok olmamalıdır."

Başkan Alemdar'ın bu açıklamaları, belediyelerin profesyonel spor kulüplerine maddi destek sağlamasının sınırlarını netleştirirken, kulüplerin sürdürülebilir bir destek için farklı kaynaklara yönelmeleri gerektiğini vurguladı.

fotoğraf: sosyal medya

Muhabir: Süleyman DOĞRU