YSK, 31 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimleri için seçmen kütüklerini 7 Şubat'ta kesinleştirdi. Yapılan açıklamaya göre, seçmen kütüklerinde kayıtlı seçmen sayısı 61 milyon 441 bin 882 olarak belirlendi.

31 Mart yerel seçimlerinde 18 yaşını dolduran ve ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 1 milyon 32 bin 610 kişi olarak açıklandı. Bu seçimde oy kullanacak seçmenlerin yüzde 50,59'unu kadınlar, yüzde 49,41'ini ise erkekler oluşturuyor.

Türkiye genelinde toplam 250 bin 903 sandıkta oy kullanılacak. Bu sayıya bin 2 seyyar sandık, cezaevi sandığı ve diğer sandıklar dahil.  

Seçmenler Türkiye genelinde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarı belirlemek için oy kullanacak. Ayrıca il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapılacak.

Yerel seçimlerde pusula sayısı genel seçimlere göre fazla. Büyükşehirlerde oy kullanacak seçmelre için muhtarlık seçimi dahil toplam dört adet oy pusulası var. Üç pusuladan büyükşehir için beyaz, belediye başkanlığı için mavi ve belediye meclisi için sarı renkli olan işaretlenecek. Açık mavi renkteki oy zarfının içine bir de muhtarlık için oy pusulası konulacak.  

Oy verecek seçmenler yasal olarak geçerli bir kimlik belgesini ibraz ederek oy pusulasını alacak.

Oy verme işlemi Türkiye genelinde saat 07:00’da başlayacak. 

Kaynak: Ajans Bizim