Keşif gezisini yöneten ve türü tanımlayan yeni makalenin yazarlarından Doğa Tarihi Müzesi Profesörü Paul Barrett, "Bu yeni tür, kendi grubunda İskoçya'da keşfedilen ilk tür ve ülkede isimlendirilen sadece ikinci uçan sürüngen. Bu, bu hayvanların daha önce düşünülenden çok daha yaygın olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Tahmini kanat açıklığı 1,6 metre olan "Ceoptera evansae", yaklaşık 165 milyon yıl önce İskoçya'daki Orta Jura döneminde zengin bir faunanın üzerinde gökyüzüne çıktı.

2022'de tanımlandığı şekliyle "Dearc sgiathanach", 2017'de Skye'da son derece iyi korunmuş kalıntılarının keşfedilmesinin ardından İskoçya'da isimlendirilen ilk uçan sürüngen oldu. Derarc ve Ceoptera, Jura'da daha önce düşünülenden çok daha zengin bir pterozor çeşitliliğine tanıklık ediyor.Ceoptera evansae nasıl keşfedildi?

Kemiklerin Skye'da keşfedilmesi ile bu hafta "Journal of Vertebrate Paleontology" dergisinde yayınlanan tanımları arasındaki 18 yıllık boşluk, fosillerin incelenmesi için ne kadar özenli bir çalışma yürütüldüğüne tanıklık ediyor.

Fosilin bulunduğu adanın güneybatı kıyısındaki Elgol yakınlarındaki kumsal, Özel Bilimsel İlgi Alanı olduğu için ekip sadece doğal olarak düşmüş kayalardan örnek toplanabildi.

Paul Barrett, "Fosilleri incelemek için bu kayaların üzerinde sürünürken, birkaç kemiğin dışarı çıktığını fark ettik" diye hatırlıyor. 

Bu kayanın üst kısmı toplanarak Londra'daki Doğa Tarihi Müzesine getirildi ve burada asit hazırlama ve diğer teknikleri kullanarak kemikleri açığa çıkarmak için bir yıldan fazla zaman harcandı.

Bristol Üniversitesinde paleobiyolog olan araştırmacılardan Dr. Liz Martin-Silverstone, başlangıçta gördüklerinden daha fazla kaya kabuklu kemik bulmanın heyecanını anlattı ve "Bu bizi en gelişmiş pterozorların nerede ve ne zaman evrimleştiğini anlamaya daha da yaklaştırıyor" dedi.

Ceoptera, Skye Adası "Sis Adası" olarak bilindiği için adını İskoç Galcesinde "sis" anlamına gelen "ceò" kelimesinden alıyor.

Cinsin ardından gelen "evansae" özel adı, ekibi Ceoptera evansae'nin görüldüğü Skye bölgesiyle tanıştıran University College London'dan Profesör Susan Evans'ı onurlandırmayı amaçlıyor. 

Haber Merkezi 

Editör: Haber Merkezi