ABD ve İngiltere, Yemen'deki Husilere misilleme olarak saldırı düzenledi

ABD ve İngiltere ordusu, 12 Ocak 2024 tarihinde Yemen'deki Husilere ait hedefleri kara ve denizden vurdu. Saldırılar, Kızıldeniz'de ABD ve İngiliz gemilerini hedef alan Husi saldırılarına misilleme niteliği taşıyor.

Saldırılar, Yemen'in başkenti Sana dahil birçok kentte patlama sesleriyle duyuldu. Saldırılarda, Husilerin kullandığı askeri üsler, silah depoları ve karargahlar hedef alındı.

ABD Başkanı Joe Biden, saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugün, talimatımla, ABD ordu güçleri İngiltere ile birlikte ve Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda'nın da desteğiyle Yemen'de Husi isyancıları tarafından kullanılan bazı hedeflere hava saldırısı düzenledi." dedi.

Biden, açıklamasında, "Bu saldırılar, Kızıldeniz'de sivilleri ve uluslararası deniz ticaretini hedef alan Husi saldırılarına doğrudan bir yanıttır." ifadelerini kullandı.

Saldırılar, Yemen'deki iç savaşın seyrini değiştirebilecek bir öneme sahip. Husiler, ABD ve İngiltere'nin yanı sıra Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderliğindeki koalisyonun desteklediği Yemen hükümetine karşı savaşıyor.

Saldırılar, Yemen'de sivil kayıplara da neden olabilir. Yemen'deki sivil nüfus, iç savaşın başlamasından bu yana büyük bir insani kriz yaşıyor.

// HABER MERKEZİ 

Editör: Haber Merkezi