Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Alev Alatlı'nın vefat ettiğini duyurdu.

Koca, şunları yazdı:

"Alev Hanımı kaybettik. Bir süredir tedavi altındaydı. Kendisini ziyarete gittiğimde, 'Bu toprakları daha çok sevdirmeliyiz' demişti. Bu sözünü aydınlarımıza, yöneticilere, ülkemizin bugününe, yarınlarına etki etme gücüne sahip herkese yönelik bir vasiyet olarak anlamıştım. Alev Alatlı, fikir ve sanat hayatımızın büyük isimlerindendi. 2014 yılında edebiyat dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü başta olmak üzere, pek çok ödülle onurlandırılmıştı. Hepimizin başı sağ olsun."

Alev Alatlı kimdir?

Kendi adını taşıyan internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Alev Alatlı, 1944 yılında İzmir'de doğdu. Liseyi eğitimini Tokyo'da tamamladı, ODTÜ'de ekonomi ve istatistik eğitimi gördü. ABD'de Vanderbilt Üniversitesi'nde ekonomi ve ekonometri alanında yüksek lisans yaptı. 

Sonraki süreçte felsefe öğrenimine başlayan Alatlı doktora çalışmalarını İngiltere'de Dartmouth College'de sürdürdü. İlâhiyat, düşünce ve medeniyet tarihi üzerinde yoğunlaşan Alatlı, 1974 yılında Türkiye'ye döndü 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğretim görevlisi, Ankara Devlet Planlama Teşkilatında kıdemli ekonomist olarak çalıştı. 

Cumhuriyet Gazetesi ile "Bizim English" adında bir dergi çıkaran Alatlı, daha sonra Türk Yazarlar Kooperatifinde (YAZKO) başkan yardımcısı olarak görev aldı.

1985 ve 1986 yıllarında Edward Said'in “Haberlerin Ağında Islam” (Covering Islam) and “Filistin’in Sorunu” (The Question of Palestine) yayınlandı. Filistin davasını duyurmak üzere yaptığı çalışmalar, 1986’da Tunus’ta sürgünde olan Yaser Arafat tarafından “Özgürlük Madalyası” ile onurlandırıldı.

2006 yılında Rusya’da Mihail Aleksandroviç Şolohov 100. Yıl Edebiyat Ödülü’nü alan Alatlı, 2014 yılında edebiyat alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü. 

Alev Alatlı'nın Yayınlanmış ilk telif eseri "Aydın Despotizmi”oldu. Bunu, 1985’de “Yaseminler Tüter mi Hala?” izledi. Yazarlar Birliğinin “Yılın En İyi Romanı” ödülünü alan “İşkenceci” 1987’de geldi. "Viva La Muerte” “İşkenceci” izleyen “Or'da kimse var mı?” dörtlüsünün öncüsüydü. 

Yazarın çok sayıda romanı ve makalesi bulunuyor. Ayrıca, Kapadokya Meslek Yüksekokulu Yayınları arasında çıkan dört ciltlik “Batıya Yön Veren Metinler” ve iki ciltlik “Bize Yön Veren Metinler” isimli eserlerde derleyen olarak önemli rol üstlendi.  

HABER MERKEZİ 

Editör: Haber Merkezi