Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ve beraberindekilerle birlikte Amerika Birleşik Devleti’nde (ABD) programlarına aralıksız devam ediyor.

Bakan Göktaş ve Başkan Erdoğan, önceki gün Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Arnavutluk ortaklığında düzenlenen “Kapsayıcı ve eşitlikçi bir topluma yönelik dönüştürücü bir yaklaşım olarak cinsiyete duyarlı bütçeleme” temalı toplantıya katıldı. Toplantıda Bakan Göktaş ve Başkan Erdoğan’a Arnavutluk Sağlık Bakanı Albana Koçiu da eşik etti. Toplantıyı değerlendiren Erdoğan, “TBMM KEFEK adına cinsiyete duyarlı planlama ve bütçeleme yaklaşımının uygulanmasında parlamentonun ve fırsat eşitliği komitesinin rolü üzerine konuştum. Oturumu tertip eden BM Kadın Birimi ve Arnavutluk ile değerli katılımcılara teşekkür ediyoruz.” dedi.  

KIZ ÇOCUKLARI İÇİN
KEFEK Üyesi Milletvekilleri Tuba Vural Çokal ve Gamze Taşçıer ile birlikte Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Türkiye Direktörü Asya Varbanova ile Türkevi’nde bir araya gelen Erdoğan, “TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonumuz ve UN Women işbirliğinde yürütülen çalışmalar ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Kadınlarımızın sosyal ve ekonomik alanlarda güçlenerek yaşamın içinde daha aktif rol alması adına verimli bir toplantı oldu. Sayın Varbanova ve ekibine teşekkür ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz.” diye konuştu. Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD) tarafından düzenlenen “Kadınları ve Kız Çocuklarını Güçlendirme: Politik, ekonomik, sosyal yaşamda liderliğe hazırlama” temalı programında hazır bulunan Erdoğan, “Kadınlarımız için fırsat eşitliği oluşturma alanındaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kız çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sunabilmek adına eğitim ve fırsat eşitliğini çok önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Serkan ARUTAN