DİKKATSİZLİK VE YORGUNLUK
Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, Ramazan Bayramı tatili için trafik kurallarıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Memiş, bayram tatilinden dönüldüğü zaman dikkatsizlik veya yorgunluktan çokça ölümlü ve yaralanmalı kazaların meydana geldiğini hatırlattı. Bayramlarda karayollarındaki araç yoğunluğunun 4 kat arttığını vurgulayan Memiş, “Trafikte en büyük özellik gidiş ve varış noktalarına güvenli gidip, güvenli dönmektir. Lütfen  kendiniz, ailenizi ve diğer insanları  tehlikeye atmayınız. Bu bağlamda; 250-300 KM’de bir mutlaka en az 15 dakika araç dışında dinleniniz. Yollarınız uzun mesafeli ise mümkünse çift şoför olarak dönüşümlü araç kullanınız.” dedi. 

EMNİYET KEMERİ TAKILMALI
Uykusuz, yorgun, aç karnına veya aşırı yemek yiyerek kesinlikle aracın kullanmaması gerektiğini ifade eden Memiş, “Yanınıza daima sıvı içecek alınız. Sağlık sorunlarınız var ise onlara ait ilaçlarınızı da yanınıza almayı unutmayınız. Sürücü ve ön koltukta oturanlar dahil mutlaka emniyet kemerini takınız ve eşler olarak emniyet kemeri için bir birlerinizi ikaz ediniz. Araç kullanırken kesinlikle cep telefonu kullanmayınız. Takip mesafesine dikkat ediniz. Acele ederek köprü üstü, viraj, tünel ve tepe üstlerinde araçları kesinlikle sollamayınız. Yollarda bir birleriniz ile yarış yapmayınız. Araç kullanırken sol şeridi daima kullanmayınız. Sol şeridi diğer araçlara da açık tutunuz. Tek şeritli ve çok şeritli yollarda sollama yaptıktan sonra normal şeridinize dönünüz.” diye konuştu.

SABIRLI VE SAYGILI OLUNMALI 
Memiş, son olarak şu konularda vatandaşı uyardı; “Bazı yollarda sıkışık olduğunda asla güvenlik şeridini veya yolunu kullanıp öne geçmeyiniz. Buraları ambulans, itfaiye ve polis için mutlaka açık bırakınız. Kadın sürücülerimiz yüksek topuklu ayakkabı ile  araç kullanmayınız. Tüm sürücülerimiz araç sürecek iseniz dar pantolon ve dar ayakkabı kullanmayınız. Yüksek sesle müzik açmayınız.  Araç sürerken araç içerisinde bulunan çocuklara değil yola odaklanınız. Ayrıca araç içerisinde asla sigara içmeyiniz. Varış noktalarına yaklaşırken, dikkatinizi dağıtmayınız. Çünkü çok kazalar illerine (varış noktasına) 20 ila 30 km kala olmaktadır. Lütfen aynı dikkatle varış noktalarına tam kavuşuncaya kadar yol kurallarına uyunuz. Araç kullanırken stresli olmayınız. Bir birlerinize karşı sabırlı ve saygılı olunuz.” 

HABER MERKEZİ