Kaybolan bir alet çantasına dair kayıp ilanı: Son olarak bu ay, Uluslararası Uzay İstasyonu yakınlarında uzayda süzülürken görüldü. 1 Kasım'da, NASA astronotları Jasmin Moghbeli ve Loral O'Hara, ISS üzerinde rutin bakım çalışmaları yapmak üzere uzay yürüyüşüne çıktı. Altı saat 42 dakika süren bu görev sırasında, bir taşıma tertibatını onardılar ve bir parçayı değiştirdiler. Ancak, uzay istasyonuna döndüklerinde bir alet çantasının eksik olduğunu fark ettiler.

NASA, web sitesinde yaptığı açıklamada, "Faaliyet sırasında bir alet çantası 'yanlışlıkla' kaybolduğunu" belirtti ve çantadaki aletlerin uzay yürüyüşünün tamamı için gerekli olmadığını ifade etti. Görev kontrol merkezi ise çantanın uzay istasyonuyla çarpışma riskinin düşük olduğunu bildirdi. Bulunması halinde çantanın NASA'ya iade edilmesi talep edildi.

Bu alet çantası şu an yörüngede ve çıplak gözle Dünya'dan görülebilir durumda. Evet, çanta şu anda uzayda, Dünya'nın yaklaşık 400 km üzerinde süzülüyor. Ayrıca, çanta kendi uydu katalog numarasına sahip ve astronomlar tarafından videoya kaydedildi. Gözlemler, alet çantasının irtifa kaybettiğinde ISS'in yörüngesinin soluna kaydığını gösteriyor.

Uzaydaki gelişmeleri takip eden EarthSky adlı web sitesi, beyaz ve parlak alet çantasının muhtemelen birkaç ay boyunca uzayda kalacağını ve daha sonra parçalanacağını bildirdi.

Ayrıca, EarthSky, açık bir gökyüzü ve bir dürbün kullanılarak, Dünya'daki gözlemcilerin çantayı görebileceğini belirtti: “İşin püf noktası, uzay istasyonuna doğru bakmak ve ardından çantayı bulmak için çevreyi tarayarak bu görünürlüğü yakalamak. Bu, çantanın beyaz ve yansıtıcı olmasından kaynaklanmaktadır.” Kayıp çantayı izlemek için tıklayın 

Editör: Haber Merkezi