Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri ve meydan gibi umuma açık alanlarda kurban kesimi yapanlara 4 bin 810 lira ceza verilecek. Bu karar, çevre kirliliğini önlemek ve toplum sağlığını korumak amacıyla alındı.

Kesim Yerlerine Sıkı Denetim

Kurban kesim yerlerinde kurallara uymayan ve gerekli önlemleri almayan tesislere ağır yaptırımlar uygulanacak. Kurban atıklarını çevreye gelişigüzel bırakan tesislere 464 bin 585 lira, aynı fiilin konutlarda işlenmesi halinde ise 11 bin 540 lira ceza kesilecek.

Atık Yönetimi ve Temizlik Hizmetleri

Kurban kesimi sonrası oluşan atıkların yönetimi sıkı kurallara bağlandı. Atıklar, sızdırmaz ve dayanıklı siyah polietilen torbalara, torba hacminin üçte ikisini geçmeyecek şekilde konulacak. Torbalar, ağzı sıkıca kapatılarak, Kurban Bayramı boyunca düzenli hizmet verecek belediye temizlik ekiplerine teslim edilecek.

Sürekli Denetim ve Kontrol

Hayvan pazarları ile geçici kurban satış ve kesim yerleri bayram boyunca 24 saat esasına göre hizmet verecek. Bu alanlar, Bakanlıklararası Kurban Hizmetleri Kurulu, Kurban Hizmetleri Komisyonu üyesi kurumlar ve kolluk kuvvetleri tarafından sürekli denetlenecek.

Kaynak: sakaryasondakika.com