YARDIMLARI AÇIKLADI
Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremlerin ardından 11 il için depremin ilk saatlerinden itibaren ülke genelinde adeta yardım seferberliği başlatıldı. Binlerce yardım dolusu tır, kamyon, kamyonet, otomobil, otobüs ve minibüs, deprem bölgesine gönderilerek AFAD koordinasyonunda depremzedelere ulaştırıldı. Bu kapsamda Türk Kızılay Sakarya Şube Başkanı Cevdet Koç, depremin ilk gününden bu yana şube olarak yapılan çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Depremin ilk saatlerinden itibaren ilk olarak şubede kriz masası kurduklarını söyleyen Başkan Koç, gönüllü ekiplerle birlikte hemen bölgeye intikal ettiklerini söyledi. 

ŞUBE 54 TIR GÖNDERDİ 
Şu ana kadar Türk Kızılay Sakarya Şubesinden 54 tırın deprem bölgesine gönderildiğini ifade eden Koç, “Bunun yanı sıra özel gönüllülerimizi yönlendirdiğimiz 16 küçük aracımız da bölgeye gönderildi. 400 civarında gönüllümüz, mobil aşevimiz ve şube personellerimiz şu an itibariyle Hatay’ın İskenderun ilçesinde görev almaktadır. Aşevimizde günde bin kişiye 3 öğün sıcak yemek, ara öğün ve çay ikramımız aralıksız devam ediyor.
Yeni Afet Kanununa göre barınma ile ilgili sorumluluk AFAD’tadır. Bizim birinci görevimiz, sıcak yemek hizmetidir. Ancak bölge depomuzda olan 420 adet çadır bölgeye sevk edildi.” dedi. 

KAN STOKUNDA SORUN YOK 
Kan stoku ile ilgili ilk saatlerde yapmış oldukları duyurulara vatandaşın duyarsız kalmadığını vurgulayan Başkan Koç, “Günlük 100-120 civarında kan alımımız olurken, bu sayı 220-240’lara çıktı. Ulusal stoklarımızda kan yeterli derecede var. Kan bağış noktalarında çok yoğunluk oluşuyordu. Hem yoğunluğu azaltmak için hem de vatandaşın daha sağlıklı bir ortamda kan bağışında bulunması için personellerimiz tarafından yönlendirme yapıldı. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Sağ olsunlar vatandaşlarımız bu konuda da çok hassasiyet gösterdi.” diye konuştu. 

YARDIMA DEVAM ÇAĞRISI
Yardımların devam etmesi gerektiğinin altını çizen Koç, son olarak şunları söyledi: “Sakarya’mız bir başka. 17 Ağustos 1999 depremini bizzat yaşamış bir şehrin vatandaşı, meydana gelen depremler sonrasında ellerinden geleni yapmak için adeta birbiriyle yarıştı. Herkes yardıma el uzattı. Hepsinden Allah razı olsun. Çok hızlı bir koordinasyon sağlandı. Büyük bir afet yaşandı. Hemen bitecek bir durum değil. Yardımların devamlılığı, sürdürülebilirliği sağlanması gerekiyor. Bununla ilgili vatandaşlarımızdan ricamız vardır; yapılan duyurulara hassasiyet göstermeleri bizleri ziyadesiyle memnun edecektir. Deprem bölgesindeki 11 ili gördük. Sakaryalı hemşehrilerimiz çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Bütün emek veren herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Serkan OK