Türkiye doğalgazına kavuştu. Enerji sektöründe bağımsızlık yolunda atılan adımlar bugün meyvesini verdi.

Türkiye'nin kurduğu dünyada sayılı enerji filosunun Karadeniz'de keşfettiği 710 milyar metreküplük dev doğalgaz rezervi karaya taşındı. Bu kapsamda Filyos Limanı'nda 'Karadeniz Doğalgazı Devreye Alma Töreni’ düzenlendi. Törene katılan isimlerden biri de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez oldu. Dönmez tarihi günde yaptığı açıklamalarında ilk faz üretimine değindi.

"Bir ülkenin enerji bağımsızlığına giden ilk kıvılcımı ateşlediler"

Bakan Dönmez'in açıklamaları şu şekilde:

Bugün burada bir ülkenin kaderini değiştiren insanlarla bir aradayız. İnanan, mücadele eden ve sonunda vadedilen zafere ulaşan insanlarla birlikteyiz. Türkiye'nin enerji tarihinde yeni bir çağ açan binlerce kahraman bugün burada bizlerle birlikte. Bir ülkenin enerji bağımsızlığına giden ilk kıvılcımı ateşlediler. Daha önce Karadeniz'de yabancı şirketlerle birçok sondaj yapmıştık ancak hiçbirinde neticeye varamadık. Türkiye'nin bir karar vermesi gerekiyordu. Kendi gemilerimizle, kendi teknolojimizle yola devam edecektik. Yerli ve milli bir enerji politikasıyla önce arama sonra sondaj gemilerimizi filomuza dahil ettik. Türkiye'nin bugün geldiği nokta sabrın, azmin, bir olmanın sonucudur.

"Arayamazsınız dediler aradık bulamazsınız dediler bulduk"

Yüzyıl sonra bir başka gemi. Yine Karadeniz'in suları Fatih Sondaj gemisi bir milletin kaderinin değişmesinde başrol oynadı. Yılmadık, ümitsizliğe kapılmadık sonunda başarabileceğimizi biliyorduk. Geldiğimiz noktada her türlü zorluğa, her türlü yıldırmaya rağmen başardık. Bir hayalimiz vardı inandık, mücadele ettik. Her türlü ön yargıyı yıktık, arayamazsınız dediler aradık bulamazsınız dediler bulduk çıkaramazsınız dediler çıkardık. Bugün Filyos'ta Türkiye'nin enerjide bağımsızlık ateşi dalga dalga yayılıyor.

"35 yıllık doğalgaz ihtiyacımızı karşılayacak"

Bu eser 85 milyonun, bu gurur tüm Türkiye'nin. Karadeniz gazı dünyanın en kısa sürede yapılan deniz saha geliştirme projesi olarak kayıtlara geçti. Keşfimiz, tüm konutların 35 yıllık doğalgaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip. Sahada 50'den fazla gemi çalıştı. Bu proje için yurt dışında uzun yıllar çalışıp Türkiye'ye dönen mühendisimiz var. Büyük ve güçlü Türkiye'nin enerjide bağımsızlık meşalesi yine Sakarya gaz sahasından yükseliyor. Dünlere, bugünlere, yarınlara değil Türkiye'nin Yüzyılına ilham olmaya geliyoruz. Türkiye'nin yerli ve milli enerji hamlesinin baş mimarı Cumhurbaşkanımıza verdiği destekten ve liderlikten ötürü şükranlarımı sunuyorum. Önceki dönem enerji bakanına, hali hazırdaki bakanlara ve kuruluşlara, sahada binbir emekle çalışanlara ve dualarıyla bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan 85 milyon vatandaşımıza teşekkürlerimi sunuyorum.