Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Vefayı yeniden hatırlayacağız

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bu sene Mevlid-i Nebi Haftası'nda 'Peygamberimiz ve Vefa Toplumu' konusunu ele alacağız."

TÜRKİYE 17.10.2021, 10:23 Ahsen Özkılıç
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Vefayı yeniden hatırlayacağız

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve bu yılki konusu, "Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" olarak belirlenen Mevlid-i Nebi Haftası etkinliklerinin açılış programı Büyük Çamlıca Camisi'nde gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Erbaş, sözlerine, "Bu müstesna zamanda insanları buluşturan, rahmetiyle kalpleri kaynaştıran yüce Rabb'e sonsuz hamdüsenalar olsun. Alemlere rahmet, insanlığa rehber ve müminlere örnek olarak gönderilen Hazreti Muhammed Mustafa'ya, onun ehlibeytine ve ashabına sayısız selam olsun" diyerek başladı.

Asırlardır ilimle, irfanla, hikmetle yollarını aydınlatan alimleri, arifleri ve gönül erlerini hürmetle ve tazimle yad ettiğini belirten Erbaş, "Asrısaadetten bugüne hakkın, adaletin ve merhametin hayata hakim olması için mücadele eden tüm Müslümanları saygıyla selamlıyorum. İslam'ın izzetini her şeyin üstünde tutan, İ’la-yı Kelimetullah uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimizin her birine şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Erbaş, programa teşrif eden misafirlere ve ekranları başında gönlünü bu muhabbet iklimine rapteden herkese teşekkür ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Hepinizi en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu. Bugün burada, sene-i devriyesi için toplandığımız Veladet-i Nebi, Yüce Allah'ın yeryüzüne sağanak sağanak rahmetinin bir tecellisidir. Yer yüzünü nurlu bir kandil gibi aydınlatan bu müstesna doğuşun bir sene-i devriyesine daha bizleri ulaştırdığı için Rabb'imize hamdediyorum. Bizleri Peygamber sevgisiyle burada buluşturan Yüce Allah'ın, mahşer gününde de Resulünün hamd sancağı altında toplanmayı bizlere nasip etmesini temenni ediyorum. Yarın, pazarı pazartesiye bağlayan gece idrak edeceğimiz Leyle-i Mevlidin hayırlara vesile olmasını Yüce Rabb'imden niyaz ediyorum. Mevlid-i Nebi Haftası'nın tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyor, bu kutlu vakti hakikat yolundaki yürüyüşümüze mecal, İslam medeniyetinin yeniden dirilişine milat kılmasını Rabb'imden niyaz ediyorum. Bu sene Mevlid-i Nebi Haftası'nda 'Peygamberimiz ve Vefa Toplumu' konusunu ele alacağız. İçinde yaşadığımız çağda unutulmaya yüz tutan vefa konusunu, Peygamber Efendimizin örnekliğinde yeniden hatırlayacağız, tefekkür edeceğiz. Bu çerçevede bir hafta boyunca, belki bir haftayı aşan etkinliklerle, sempozyum ve diğer programlarla Peygamber Efendimizin şahsında temayüz eden ahlaki değerleri, bilhassa ahde vefayı ve sadakati, gençlerimiz başta olmak üzere okullarda öğrencilerimizle çalışmalar yaparak, milletimize anlatma imkanı bulacağız."

"O, BİZİM HAYAT KILAVUZUMUZDUR"

Ali Erbaş, Peygamber sevgisinin, inancın ayrılmaz bir parçası olduğuna işaret ederek, "Cenabıhak, kendi sevgisine nail olmanın yolunun Hazreti Peygamber Efendimizi sevmekten, O'nun yoluna gönül vermekten geçtiğini haber vermiştir. Bu yüzden bizler millet olarak, Resul-i Ekrem Efendimizi her şeyden fazla sever, O'na herkesten fazla hürmet ederiz. İslam'la müşerref olduğu günden beri aziz milletimizin kalbinde, güzel ahlak timsali Peygamberimizin daima müstesna bir yeri olmuştur. O Kutlu Nebi'nin adı anıldığında gönüllerimizde bir rikkat oluşur. Kalplerimiz O'nun muhabbetiyle çarpar. O, bizim hayat kılavuzumuzdur. Allah'a kulluğumuzu ve ibadetlerimizi O'nun rehberliğinde ve örnekliğinde ifa ederiz. Allah'a hamd ile başladığımız sözümüze, duamıza O'na salat ve selam ile devam ederiz. Ona duyduğumuz derin muhabbet, kültürümüzde, sanatımızda, edebiyatımızda belirgin bir şekilde kendini gösterir. Bireysel hayatımızdan beşeri ilişkilerimize, evlerimizden mabetlerimize kadar hayatımızın her safhasına O'nun nübüvvet ışığı yansır." ifadelerine yer verdi.

Hazreti Muhammed'in yolunda yürümenin en güçlü arzu olduğunu anlatan Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

"O'nun sünnetini yaşamak en büyük idealimizdir. Resul-i Zişan Efendimizi sevmek ve O'na hürmet etmek, millet olarak bizim en bariz karakterimizdir. Asırlardır gök kubbemizde yankılanan Ezan-ı Muhammedi, O'na olan sadakatimizin sembolüdür. Şehadetleriyle dinimizin temeli olan bu ezanlar, tarihimizin mukaddes emaneti ve hürriyetimizin müseccel alametidir. Biliyoruz ki insanı varlık aleminden üstün kılan yönü, bir değerler sistemine sahip olmasıdır. Bu değerlerin en önemlilerinden biri de vefadır. Vefa her şeyden önce yüce Allah'a gönülden bağlılık, sadakat ve itaattir. İman ve güzel ahlakla bütünleşen bir haslettir vefa. Vefa, imanın bir gereği olarak istikamet üzere olmaktır. Vefa, her hak sahibine hakkını vermektir. Şükrederek, nimetin kıymetini bilmektir vefa. İnsanın Rabb'ine, kalbine ailesine, çevresine, değerlerine, varlık alemine karşı hep vefa borcu vardır. Vefa, toplumları bir arada tutan en temel insani değerdir. Vefanın olmadığı yerde güven duygusu sarsılır, insani ilişkiler zedelenir, dayanışma ve yardımlaşma duygusu kaybolur, neticede toplumsal huzur yok olur. Değerlerini kaybeden insan yolunu da kaybeder, değerlerini kaybeden toplum ayakta duramaz. Elbette vefanın zirvesi, en büyük örneği, 'Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim' diye buyuran ve alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimizdir. O veladetiyle varlığa abıhayat olmuştur. Vahyin nuruyla insanlığın ufkunu aydınlatmıştır. Çorak toprakları ayak izleriyle bahtiyar kılmıştır. Kuraklaşan gönülleri ebedi bir baharla coşturmuştur. O böylesine vefa dolu bir hayatın sahibidir."

"ÖZELLİKLE OKULLARIMIZDA BU HAFTA VESİLESİYLE ETKİNLİKLER YAPMAYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ"

Erbaş, Hz. Muhammed'in Allah'ın dinine gösterdiği sadakatin vefanın en büyük örneği olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Resul-i Ekrem'in, ümmetine karşı, vefasını bizlere bildiren bizzat Rabb'idir, Cenabıhak'tır. 'Ant olsun size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir. Size çok düşkündür. Müminlere karşı şefkat ve merhamet doludur.' Sevgili Peygamberimiz Allah'ın dinine gösterdiği sadakatle vefanın en büyük örneğidir. Ailesine gösterdiği bağlılıkla vefanın en güzel örneğidir. Varlığa gösterdiği şefkatle, vefanın en yüce örneğidir. 'Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile bugün elinizdeki fidanı dikin' beyanıyla çevreye karşı vefanın zirve örneğidir. 'Akan bir nehirden dahi abdest alsanız suyu israf etmeyiniz' fermanıyla nimete karşı vefanın en muhteşem örneğidir. Ve O'nun ümmeti olan bizler, O'ndan bize miras kalmış olan vefa duygusunu tüm yeryüzüne taşımakla mükellefiz. Değerler sisteminin altüst olduğu dünyada, insanlık için en hayırlı ümmet olarak çıkarıldığımız iltifatına mazhar olan Müslümanlar olarak, Peygamber Efendimizin rehberliğinde vefa toplumunu yeniden inşa etmekle mükellefiz."

Bugün yüce Rab ile olan ahdi hatırlamaya, tüm insanlık ve kainatla olan vefa sözleşmesini yenilemeye muhtaç olunduğunu aktaran Erbaş, "Diyanet İşleri Başkanlığımız tüm mensuplarıyla, hocalarımızla inanç, millet ve medeniyet değerlerimizi tanıtmaya ve yaşatmaya gayret etmektedir. Bu bağlamda bilhassa çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik hizmetlerimize özel bir önem vermekteyiz. Her bir hocamız, insana ve insanlığa hizmet seferberliğinde canla başla hizmet etmeye devam edecektir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın her bir mensubu, bu hizmetleri önce Rabb'imize, sonra da Mevlid-i Nebi Haftası'yla yüce ahlakını yeniden idrak ettiğimiz sevgili Peygamberimize ve aziz milletimize karşı bir vefa borcu olarak görmektedir." diye konuştu.

Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle salgın tedbirlerine riayet ederek, başta camiler ve Kur'an kursları olmak üzere pek çok yerde programlarının devam edeceğini dile getirerek, "Özellikle okullarımızda bu hafta vesilesiyle etkinlikler yapmayı çok önemsiyoruz. Öğretmenlerimizin rehberliğinde okullarımızda gençlerimiz, çocuklarımız, Peygamberimizi daha iyi anlama ve anlatma noktasında büyük bir kazanım elde edeceklerdir. Yarın akşam yakın zaman önce büyük bir sel felaketine maruz kalan Kastamonu ilimizin Nasrullah Camisi'nde Diyanet Televizyonumuzdan ve TRT-1 kanalımızdan canlı yayınlanacak olan Mevlid-i Şerif programını icra edeceğiz. Yerel ve ulusal televizyonlar, radyo kanalları, sosyal medya araçları ve diğer dijital platformlarda etkinlikler yapacağız. 29-30-31 Ekim tarihlerinde üç gün boyunca dijital platformlarda Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumunu gerçekleştireceğiz. Bu sempozyumda da Peygamberimiz ve vefa toplumu konusunda ülkemizden ve yurt dışından ilim adamlarından büyük katkı bekliyoruz. Mevlid-i Nebi Haftası'nın hayırlı hizmetlere vesile olmasını Rabb'imizden niyaz ediyorum." dedi.

Programa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorumlar (0)
banner133
16
hafif yağmur
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 15 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Antalyaspor 14 18
13. Gaziantep FK 14 18
14. Altay 14 17
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 13 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. İstanbulspor 14 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Gençlerbirliği 14 20
10. Samsunspor 13 19
11. Adanaspor 14 18
12. Menemenspor 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 15 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 15 27
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Sevilla 15 31
3. Atletico Madrid 14 29
4. Real Sociedad 15 29
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7