Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından meydana gelen yıkımlarda elektrik tesislerinde de büyük hasarlar oluştu. Depremin üzerinden 21 gün geçmişken trafolardaki hasarlar nedeniyle bazı yerleşim yerlerine elektrik halen verilemiyor. Sakarya Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Halil Atay, Sakarya’da olası bir depremde tedbir alınmadığı takdirde trafolarda büyük bir hasarın meydana geleceğini ve elektrik verilme sürecinin de haftalarca sürebileceğini söyledi. 

“TRAFOLAR KABİN İÇİNE ALINMALI”
17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen tedbirlerin alınmadığını iddia eden Atay, “Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından bölgedeki trafolar büyük hasar gördü. Şu an deprem bölgesinde trafo bulunamıyor. Normal şartlarda yerel fabrikalarda üretilen trafolar yetmiyordu. Trafolar, fabrikalara iletildikten 3-4 hafta sonra bizlere ulaşıyordu. Şu anda 10 şehir büyük hasar gördü. Fabrikalar kısa zamanda trafo üretip hemen veremez. Trafoların meydana gelebilecek depremde zarar görmemesi için depreme dayanıklı kabinlerin içerisine alınması gerekiyor. Trafolarda patlamayacak şekilde üretilmelidir.” dedi. 

“KABLOLAMA İŞLEMLERİ KALDIRILMALI”
Atay, “Bütün kablolama işlemlerinin kaldırılıp çalışmaların yer altına alınması gerekiyor. Direkli trafolarında tamamen kabin içine alınması gerekiyor. Bu kabinler, depreme karşı dayanıklıdır. Böylelikle patlamanın da önüne geçilir. Sakarya’da tedbirler alınmazsa olası bir depremde elektriğin verilmesi haftalarca sürebilir. Biz de aynı sıkıntıları yaşayabiliriz. Depreme karşı binaların sağlam olup olmadığı konuşuluyor. Aslında ‘Şehir olarak depreme hazır mıyız?’ Bunu konuşmamız gerekiyor. Depreme karşı güçlendirme ya da kentsel dönüşüm yapıldığı zaman elektriğe de önem vermeleri gerekiyor. Depremden sonra elektrikte en büyük ihtiyaçlardan biridir.” ifadelerini kullandı. Serkan OK