GÜNDEM HABERLERİ Bu haber 1446 kez okundu
28 Mayıs 2020, Perşembe - 12.15

Tören neden iptal oldu? 

ÖZEL - Milli Tren Seti’nin raya indirilmesi için 29 Mayıs’ta düzenleneceği söylenen törenin iptali kafaları karıştırdı. İptal kararının nedeniyle ilgili çok çeşitli senaryolar konuşuluyor 

Tören neden iptal oldu? 

Türkiye Vagon Sanayi AŞ’de (TÜVASAŞ) üretilen ve 29 Mayıs tarihinde raya indirilmesi beklenen Milli Elektrikli Tren’le ilgili törenin iptal edilmesi ilin ve ülkenin gündemine oturdu. Pandemi sürecinde bile büyük bir özveriyle çalışılıp tren setinin söz verilen sürede raya indirilmesi için hazır hale getirilmesine karşılık, törenin bakanlık tarafından iptal edilmesi kafaları karıştırdı. Alınan kulis bilgilerine göre tören iptal kararın arkasında çeşitli nedenler var. 

1/3
Tören neden iptal oldu? 
Tören neden iptal oldu? 

BAKANLIKLARIN ZITLAŞMASI 
Edinilen bilgilere göre; Aselsan’ın da işin içinde olması sebebiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Elektrikli Tren’i sahiplendi ve 29 Mayıs’ta tören yapılacağını hemen her platformdan bizzat duyurdu. Öte yandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da TÜVASAŞ kendi fabrikası olduğu için kendisini işin asıl sahibi olarak görmekte. Törenin iptal edilmesinde iki bakanlık arasındaki bu zıtlaşmanın büyük rolü olduğu söyleniyor. 

2/3
Tören neden iptal oldu? 
Tören neden iptal oldu? 

GENEL MÜDÜRÜN ATANMASI 
Bilindiği gibi kararname ile TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ birleştirilerek TÜRASAŞ kurulmuş ve üç fabrikanın tek çatı altında ve tek genel müdür ile yönetilmesi kararlaştırılmıştı. Yeni genel müdür ataması için verilen 3 aylık süre 4 Haziran’da doluyor. 29 Mayıs’ta yapılacak olan törenin TÜVASAŞ Genel Müdürü Prof. İlhan Kocaarslan’ı ön plana çıkaracağı ve TÜRASAŞ Genel Müdürlüğü için kendisinin avantaj elde edeceği düşüncesinin tören iptalinde etkili olduğu ileri sürülüyor. 

3/3
Tören neden iptal oldu? 
Tören neden iptal oldu? 

RANT ÇEVRELERİ UĞRAŞIYOR 
Milli Elektrikli Tren Seti’nin tamamen yerli ve milli imkanlarda üretilecek olması rantçı çevrelerde de rahatsızlık yarattı. Özellikle setlerin yapımında kullanılan alüminyum gövdelerin alımında fabrikaya büyük zorluklar çıkartıldı. Bilindiği gibi Raybüs de yerli ve milli imkanlarla TÜVASAŞ’ta üretilmiş ancak seri üretim izni verilmemişti. Şimdi de Milli Tren Seti’nin seri üretiminin TÜVASAŞ’a yaptırılmaması için rantiyecilerin büyük uğraş verdiği ve bu konudaki yabancı bağımlılığının yıkılmaması adına kulislerin derinleştirildiği konuşuluyor. YENİ SAKARYA GAZETESİ Engin ARAPOĞLU 

Tüm Yorumlar

Malazgirt.....71
28 Mayıs 2020, Perşembe - 23.26

Demek ki iki Bakanlıkta nefislerine yenilmiş ; yazık....

0 0 YANITLA

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...