Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) çalışan sürekli işçilere yönelik yeni sözleşme Rektörler Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Prof. Dr. Hamza Al ile Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar tarafından imzalandı. 

STK’LAR KATILIM GÖSTERDİ
Sözleşmenin imzalandığı toplantıda Türk-İş Konfederasyonu Sakarya Temsilcisi Cemal Yaman, Koop-İş Sakarya Şubesi Başkanı Şevket Ulusinan, SUBÜ Genel Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Ergen, SAÜ Genel Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Altınsoy, bürokratlar ve işçi temsilcileri yer aldı. 

İMZALAR ATILDI
9 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk-İş ve Hak-İş Genel Başkanları tarafından imza altına alınan ‘2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ uyarınca hazırlanan ve Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak yeni sözleşmeye göre sürekli işçiler; ilk yılın ilk 6 ayı için yüzde 45, ikinci altı ayı için yüzde 15; ikinci yılın ilk 6 ayı için yüzde 10 ve ikinci 6 ayı için yüzde 10 zam alacaklar. İlk 6 aya ilişkin geri ödemeler tek seferde yapılacak. Ayrıca sosyal haklarda ve izin haklarında iyileştirmeler yapılacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ