Tüm Türkiye’nin nefesini tutarak beklediği TOGG için fiyat listeleri sonunda belli oldu. TOGG’un en düşük versiyonunun beklenildiği üzere 1 milyon TL’nin altında 953 bin TL’ye satılacağı açıklandı.

Öncelikli olarak TOGG’un satış şartlarına değinelim. Yapılan açıklamaya göre TOGG ilk etapta sınırlı sayıda üretilecek ve üretilen modeller kura ile satışa sunulacak. Kuraya katılmak isteyenlerin 60 bin TL’lik ön sipariş ücretini ödemeleri gerekecek.

Ön sipariş bedeli yatırıldıktan sonra kura çekilişi gerçekleşecek ve TOGG satın almaya hak kazananlar Ekim ayı itibariyle otomobillerine kavuşacaklar. Yalnız bu noktada bazı soru işaretleri mevcut. Örneğin Ekim ayında ilan edilen fiyatların geçerli olup olmayacağı önemli bir soru işareti.

Ya da kurayı kazananların otomobilin tam bedelini ne zaman yatıracakları başka bir muamma. Keza geri kalan tutarın yatırılması Ekim ayına bırakılırsa, ilan edilen fiyatların o dönemde geçerli olması çok da mümkün görünmüyor.

Şimdi gelelim asgari ücretlilerin bu otomobili nasıl satın alabileceği ile ilgili kısma. Öncelikle kuraya katılmak için 60 bin TL nakit ihtiyacı bulunuyor. Bu miktar yatırıldıktan sonra kura zamanı geliyor. İşte asıl önemli nokta burası. Eğer TOGG tarafınıza çıkarsa, kamu bankalarının ilan edeceği özel TOGG kredisini beklemek gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere bir süre önce TOGG için özel bir kredi çalışması olduğu belirtilmişti. Dolayısıyla bu kredi çalışmasının ne gibi detaylar sunacağı önemli.