Türkiye'nin kararlı tutumu, Suriye'de yapılması planlanan sözde seçimlerin ertelenmesine yol açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Türkiye, güney sınırlarının hemen ötesinde Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde bölücü örgütün bir teröristan kurmasına asla izin vermeyecektir." açıklamasının ardından, seçimlerin ertelendiği duyuruldu.

Örgütün Açıklaması ve Erteleme Kararı

Örgütten yapılan açıklamaya göre, seçim sürecine katılan partiler ve siyasi koalisyonlar, seçimlerin ertelenmesi için ÖY/YSK'ya başvuruda bulundu. Açıklamada, “Demokratik bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla seçimler Ağustos 2024’e ertelendi.” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin Kararlı Tepkisi

Türkiye, ilk olarak 30 Mayıs'ta yapılması planlanan yerel seçim kararına sert tepki gösterdi. Suriye’nin kuzeyinde PKK yönetiminde bir devletin kurulmasını engellemek için her türlü girişim yapıldı. 2015 yılında kabul edilen BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına da aykırı olan bu "yerel seçim" adımı, PYD/YPG tarafından ertelenmek zorunda kalındı.

Ertelenen Seçimler

Cezire, Deyr Ez Zor, Rakka, Tabka, Fırat, Münbiç ve Afrin’in Şehba bölgelerinde yapılması planlanan yerel seçimler, yoğun dış baskılar sonucu 11 Haziran 2024’e ertelendi. Türkiye'nin sınır güvenliği ve bölge halkının huzuru için gerekli diplomatik görüşmeler yapılarak her adım atıldı. Sonunda, Türkiye’nin kararlı tavrı ve mücadelesi sayesinde sözde "yerel seçim" bir kez daha ertelendi.

Bölgedeki Tepkiler

Türkiye’nin kararlı duruşunu gören bölgedeki aşiret, kabile ve topluluklar da PYD/YPG’nin seçim kararını protesto etti. İlk boykot açıklaması Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden (ENKS) geldi. Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) de seçimlere katılmayacağını açıkladı. Diğer siyasi yapılar da boykot kararına destek verdi.

Uluslararası Destek

Türkiye’nin karşı çıkması ile bölgede oluşan güç birliği, uluslararası mecralarda da yankı buldu. ABD de tavrını belli ederek, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, 11 Haziran'da düzenlenmesi planlanan sözde yerel seçimlerin adil, serbest ve şeffaf bir ortamda gerçekleşmediğini belirtti. ABD'nin desteğini kaybeden PYD/YPG, iç çatırdamalar yaşayarak seçimleri ertelemek zorunda kaldı. Yapılan açıklama ile seçim Ağustos 2024’e ertelendi.

Kaynak: ensonhaber