Sudan'dan, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar nedeniyle vatandaşlarını çıkarmak isteyen ülkelerin tahliye çalışmaları sürüyor.

BİRÇOK ÜLKE VATANDAŞLARINI TAHLİYE EDİYOR
Aralarında Türkiye, ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu 50'den fazla ülke, vatandaşlarını karadan Etiyopya ve Mısır, denizden ise Port Sudan Limanı üzerinden ve hava yoluyla tahliye

"YARALANAN OLMADI"
Milli Savunma Bakanlığı'na ait uçaklarla vatandaşlarımız ülkemize getirilirken, yeni bir gelişme yaşandı. MSB'den yapılan açıklamada, Türk tahliye uçağına ateş açıldığı duyuruldu. Metinde şu ifadeler yer aldı: "Çatışmaların devam ettiği Sudan'da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye görevi için Wadi Sayidna'ya giden C-130 tahliye uçağımıza hafif silahla ateş açılmıştır. Uçağımız emniyetle inişini gerçekleştirmiştir. Personelimizde yaralanan olmamakla birlikte uçağımızda da gerekli kontroller yapılmaktadır."

DÜN AKŞAM 170 KİŞİ GETİRİLDİ
Dün akşam saatlerinde Port Sudan'dan hareket eden MSB'ye ait A400M tahliye uçağı 02.30'da İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı. Açığa park eden askeri uçaktaki 170 Türk vatandaşı otobüslerle terminal binasına getirildi. İGA yetkileri tarafından karşılanan vatandaşlara içecek ikramı yapıldı. Tahliye olan vatandaşlar Türkiye'ye döndükleri için mutlu olduklarını dile getirdiler. Daha sonra vatandaşlar kendilerini bekleyen otobüslerle terminalden ayrıldı. 

Haber Merkezi

Editör: Can İkiz