24 Mayıs Cuma günü Bİ Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda “Yeni Gelişmeler Işığında İmkânlarımız ve Potansiyelimiz” programı kapsamında okulun Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanı öğrencilerine konferans verildi. Konferansa, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden DR. Öğretim Üyesi Selçuk Coşkun katıldı. Coşkun, öğrencilerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı ve öğrencilerin merak ettiği soruları cevapladı.

DR. Öğretim Üyesi Selçuk Coşkun kariyerine sektöre girerek başladığını, ardından da 1. Meslek Lisesi’nde Elektronik-Haberleşme öğretmeni olarak devam ettiğini söyledi. 1. Meslek Lisesi’nde öğretmen olarak çalıştığı yıllarda okulun öğrencileriyle uluslararası robot yarışmalarına katıldığını ve birincilik ödülü aldıklarını vurguladı. Yaptığı çeşitli projeler ve aldığı ödüllerle ses getiren Coşkun, 2017 yılında doktora eğitimini tamamlayarak kariyerine SUBÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak devam etmeye başladı.

Başarı için doğru planlama

Meslek liselerinin önemine vurgu yapan Coşkun, öğrencilere çok şanslı olduklarını ve doğru bir kariyer planlamasıyla başarıya ulaşabileceklerini söyledi. Coşkun, “Meslek lisesinde aldığınız eğitim sizlere bir temel oluşturuyor. Üniversiteye geçtiğinizde bölüme dair temel şeyleri bilerek geliyorsunuz. Bu durumda sizi diğer öğrencilerden avantajlı kılıyor. Anadolu lisesinden gelmiş bir öğrenci ile meslek lisesinde bu bölümü okumuş bir öğrenci aynı olmuyor” dedi. Sakarya’nın endüstri şehri olduğunu özellikle vurgulayarak bundan yararlanılması gerektiğini söyledi.

“Aranan kişi olursunuz”

İş ahlakının önemine değinen Coşkun, “Çok iyi iş yapıp az para aldığınızda işi öğreneceksiniz. Önceliğiniz para değil yaptığınız işi öğrenmek olsun” dedi. Öğretmenlerin işyeri için öğrencilere referans olmasının önemli olduğunu ve referans içinde lise eğitimin başından sonuna kadar derslerle alakalı olunması gerektiğine değindi. Başarıya giden yolda sabırlı ve azimli olunması gerektiğine vurgu yaparak “Lisede öğretmenlerinizden öğrendiğiniz bilgileri ciddiye alın, bu işi yapmak istediğinizi gösterin ve bol bol deneyim kazanmaya çalışın. Başlarda düşük ücretlerle çalışabilirsiniz ama para kaygısı gütmeden tecrübe edinin. Bir noktadan sonra aranan kişi siz olursunuz” dedi.

Büyük beğeni ile takip edilen söyleşi sonunda Dr. Öğretim Üyesi Selçuk Coşkun’a çiçek takdim edildi.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 14.34.36 (2)

Whatsapp Image 2024 05 27 At 14.34.36 (1)

Haber: Ezgi Yaren BAŞ

Fotoğraf: Azra TUFAN

Kaynak: Basın BÜLTENİ