Kahramanmaraş'taki depremin yerkürenin en büyük depremlerinden biri olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Asrın felaketi söylemiyle algı çalışması yürütüyorlar" ifadesi hakkında "Talihsiz bir açıklama yaptı. Sussalar topluma daha fazla katkı sağlarlardı" dedi.

Türkiye deprem felaketinde 2. haftayı geride bıraktı. 6 Şubat'ta büyük yıkıma neden olan depremler sonrası 11 ilde enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, afet bölgesindeki yaralar da sarılmaya çalışılıyor.

Deprem sonrası başlayan çalışmalar devam ederken, bir yandan da siyasi liderler bölgeye ziyaretler gerçekleştiriyor. Bugün Hatay'a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depremin yaşandığı ilk günlerde afet bölgesinde hükümetin, sorumluluktan kaçmak için 'asrın felaketi' söylemini abarttığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu'na sert yanıt
Asrın felaketi ifadesiyle algı yaratmaya çalışıldığını savunan Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan sert yanıt geldi.  TRT Haber canlı yayınına konuk olan Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının talihsiz bir açıklama olduğunu vurguladı. 

"Talihsiz bir açıklama yaptı, talihsiz değilse kötü niyettir"
Kahramanmaraş'ta yaşanılan depremlerin yerkürenin en büyük depremlerinden birisi olduğunu ve bunu tüm dünyanın söylediğini vurgulayan Soylu, şu ifadeleri kullandı: 

Kılıçdaroğlu "Asrın afeti ifadesiyle algı çalışması yürütüyorlar" diye talihsiz bir açıklama yaptı. Talihsizlik değilse kötü niyettir. Ne akılla ne vicdanla bağdaşıyor. Sahada birçok şeyi yaşıyoruz. Bu deprem çok geniş bir alanda olduğu için koordinasyon gerektiriyor. Herkes bu bölgede hakikaten canla başla bir mücadele ortaya koyuyor. Bu bir insanlığın karşı karşıya kaldığı büyük bir yıkım ve dram. Biz bunun nasıl oluştuğunu ve nasıl bir imtihanla karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz.

"Sussalar topluma daha fazla katkı sağlarlar"

Ancak bütün bunlarla birlikte depremin başından itibaren sussalar topluma daha fazla bir katkı sağlarlardı. Burada umut bekleyen insanlar var. Bütün bu insanlar "yeni ben yerde yaşayabilirim" diye düşünüyor. Bir siyasi partinin genel başkanı bunu çok abartıyorlar diyebilir mi, işte diyorlar. Her zaman eleştirebilirsiniz, ama şimdi değil, yerkürenin en büyük depremlerinden bir tanesi.

"Bu yer kürenin en büyük depremlerinden birisidir, bunu tüm dünya söylüyor"

Bu, yerkürenin en büyük depremlerinden birisidir, asrın değil. Asrın ifadesi bunu karşılamaz. Yerkürenin en büyük depremlerinden. Bunu biz söylemiyoruz, bunu Birleşmiş Milletler'den, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yabancı uzmanlar dahil bunu herkes söylüyor.