Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğretmeni Kübra Ayanoğlu, son gün yoğun bir şekilde soru çözmenin yerine, dinlenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çalışmak kadar dinlenmeninde önemli olduğunu söyleyen Kübra Ayanoğlu, ''Sevilen faaliyetlere zaman ayırmak motivasyonu arttırmak açısından çok daha önemlidir. Çalışma ve dinlenme zamanları dengeli bir şekilde düzenlenmelidir." dedi.

Ayanoğlu, "Uyku, dinlenme süreci içinde en önemli kaynaklardan biridir. Uyku düzeninin sağlanması zihinsel performansı olumlu yönde etkiler." ifadelerini kullandı.

Ayanoğlu, Sınava hazırlanan gençlerin, sadece sınavdan önceki gece değil, çok daha önceden uyku düzenlerini oturtmaları gerektiğini belirtti. Bu şekilde, sınav sabahı zinde uyanmanın ve erken kalkabilmenin mümkün olacağını söyledi.

 Ayanoğlu, sınava girecek öğrencilere, "Sınavdan bir gün önceki gece, zihninizi ve bedeninizi dinlendirin. Son geceyi verimli geçirebilmek için stres yapmadan, sevdiğiniz aktivitelerle ilgilenin ve iyi bir uyku çekin. Bu şekilde, sınav sabahına enerjik ve hazır bir şekilde başlarsınız." tavsiyelerinde bulundu.

Muhabir: Serkan Arutan